طی روزهای اخیر، پنج شهروند از جمله دو دانشجو و یک معلم در شهرهای ارومیه، تهران، سنندج و رشت توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. از سوی دیگر، یک معلم بازنشسته بازداشتی در اردبیل با تودیع قرار وثیقه آزاد شد.

هرانا، روز چهارشنبه ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، داوود کابالی، شهروند ساکن ارومیه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

بازداشت آقای کابالی در جریان تجمع معترضان در خیابان استادان ارومیه صورت گرفته و او پس از بازداشت به اداره پلیس اطلاعات و امنیت این شهرستان منتقل شد.

از سوی دیگر شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران از بازداشت یک معلم در تهران با هویت اکبر زارعین در روز چهارشنبه ۴ آبان ماه خبر داد. بر اساس گزارش این شورا تاکنون از محل نگهداری و دلایل بازداشت او اطلاعی در دست نیست. همچنین شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان اعلام کرد که غلامرضا اصغری مراللو، معلم بازنشسته که در تاریخ ۳۰ مهرماه ۱۴۰۱ در شهر اردبیل بازداشت شده بود، امروز شنبه ۷ آبان ۱۴۰۱ آزاد شد.

کردپا نیز با انتشار گزارشی اعلام کرد که یک زن جوان با هویت نامشخص در سنندج امروز شنبه ۷ آبان‌ماه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

همچنین بر اساس گزارش شورای صنفی دانشجویان کشور، امروز شنبه ۷ آبان ماه، نیروهای امنیتی دو دانشجوی دانشگاه آزاد رشت به نام‌های رامتین کمالی و امیرحسین رضاپور بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. تاکنون از محل نگهداری آنها اطلاعی در دست نیست.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-مهر ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *