رییس کل دادگستری سیستان و بلوچستان از بازداشت ۶۲۰ شهروند معترض در این استان در جریان اعتراضات سراسری جاری، خبر داد. برای ۲۵۲ نفر از این شهروندان پرونده تشکیل و تا کنون پرونده ۴۵ تن با صدور کیفرخواست به دادگاه‌های این استان ارسال شده است.

هرانا، به نقل از امتداد، رییس کل دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: “۶۲۰ نفر در اعتراضات استان دستگیر شدند که برای ۲۵۲ نفر پرونده تشکیل شده و ۳۶۸ نفر با اخذ تعهد آزاد شدند”.

علی مصطفوی نیا افزود: “از تعداد ۲۵۲ نفر ۱۴۶ نفر در بازداشت به سر می‌برند و ۱۰۶نفر با قرارهای تامین اعم از وثیقه یا کفالت آزاد هستند”.

وی با بیان اینکه تا کنون پرونده ۴۵ تن با صدور کیفرخواست به دادگاه‌های استان ارسال شده است، افزود: “امروز نخستین دادگاه علنی رسیدگی به پرونده هفت نفر از عوامل اصلی و فعال در اعتراضات اخیر در سیستان و بلوچستان آغاز شده است”.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-مهر ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *