هارشنبه شب ۴ آبان ماه، دستکم ۳۰ شهروند در جریان اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی در شهرستان بهبهان بازداشت شدند. دستکم ۵ تن از آنها زیر ۱۸ سال سن داشتند.

هرانا، چهارشنبه شب ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، دستکم ۳۰ شهروند در بهبهان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

هویت تعدادی از این شهروندان،‌ کیان صالحی دانش آموز دبیرستانی، دنیال باقرپور، رضا فرداد، حسام بهمئی نژاد، مازیار نوری نژاد، مریم کاظمی، مریم پایاب، خانم مردانی و خانم عباسی (اسم کوچک هر دو نامشخص) توسط هرانا احراز شده است.

یک منبع مطلع با اعلام اینکه دستکم ۵ تن از آنها زیر ۱۸ سال سن داشتند. به هرانا گفت: «مریم کاظمی و مریم پایاب توسط نیروهای انتظامی بازداشت و به بازداشتگاه فرماندهی انتظامی بهبهان منتقل شدند.»

تا لحظه تنظیم این گزارش از محل نگهداری و اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-مهر ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است.

براس سهولت در بررسی این گزارش میتوانید با کلیک بر گزینه های میانبر فهرست محتوا، بخش مدنظر خود را مطالعه کنید،