طی روزهای اخیر، ۴ شهروند از جمله دو نوجوان با اسامی شهاب الدین نظری، اسماعیل شیخی دوست، یاسین کبدانی و محمد درویش نارویی توسط نیروهای امنیتی در شهرهای تهران، بوکان و زاهدان بازداشت شدند. همچنین، سیامک خاتوخاس، شهروند اهل اشنویه علیرغم گذشت ۴۵ روز از زمان دستگیری، کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرد. همزمان، خدر محمدی، قادر پاک نهاد و حسام (چنگیز) ریگی، نوجوان ۱۷ ساله با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از شورای صنفی دانشجویان کشور، روز چهارشنبه ۲۱ دی ماه ۱۴۰۱، شهاب الدین نظری در تهران بازداشت شد.

بازداشت آقای نظری، دانشجوی رشته مطالعات خاورمیانه دانشگاه بهشتی، همراه با ضرب و شتم صورت گرفته است.

در خبری دیگر به گزارش کردپا، روز چهارشنبه ۲۱ دی ماه، اسماعیل شیخی‌ دوست توسط نیروهای امنیتی در بوکان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

افزون بر این، سیامک خاتوخاس، ۲۶ ساله، فرزند طه و اهل اشنویه علیرغم گذشت ۴۵ روز از زمان دستگیری، کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرد. وی پیشتر توسط نیروهای امنیتی در اشنویه بازداشت شده بود.

از سوی دیگر، روز دوشنبه ۱۹ دی ماه، قادر پاک‌ نهاد، فعال مدنی اهل پیرانشهر با تودیع قرار وثیقه ٩ میلیارد تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان نقده آزاد شد.

این فعال مدنی پیشتر در روز شنبه ۲۱ آبان ماه، توسط نیروهای امنیتی در پیرانشهر بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجویی در یکی از بازداشتگاه‌ های امنیتی ارومیه به زندان نقده منتقل شده بود. وی در زمان بازداشت از دسترسی به وکیل و ملاقات با خانواده محروم بوده است.

همچنین، روز یکشنبه ۱۸ دی ماه، خدر محمدی، فعال مدنی اهل پیرانشهر با تودیع قرار وثیقه ۴ میلیارد تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان نقده آزاد شد.

آقای محمدی در روز جمعه ۴ آذرماه، توسط نیروهای امنیتی در پیرانشهر بازداشت و به زندان نقده منتقل شده بود.

خبرگزاری حال وش نیز، از آزادی حسام (چنگیز) ریگی، ۱۷ ساله در روز چهارشنبه ۲۱ دی ماه، با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی خبر داد.

این نوجوان در تاریخ ۱۳ آبان ماه، توسط نیروهای امنیتی در خیابان مصلی مکی زاهدان بازداشت شده بود.

روز سه شنبه ۱۳ دی ماه، یاسین کبدانی، فرزند غلامعلی و محمد درویش نارویی، فرزند عبدالرحمن جملگی در جریان بازداشت های گسترده در زاهدان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

علیرغم پیگیری های خانواده این دو نوجوان از مراجع قضایی و امنیتی، مسئولین مربوطه از دادن پاسخی شفاف در خصوص وضعیت پرونده آنها خودداری می کنند.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی حاصل نشده است.

در رابطه با اعتراضات سراسری ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به بهانه بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان در طولانی ترین اعتراض سراسری-پیوسته در عمر جمهوری اسلامی، با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” از ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت به خیابانها آمدند. هزاران بازداشت شده، صدها کشته و زخمی از جمله نتایج برخورد خشونت آمیز نهادهای امنیتی-انتظامی با معترضان است.

هرانا – سید ابوالحسن موسوی، شهروند دارای معلولیت اهل لردگان طی ابلاغیه به دادگاه احضار شد. آقای موسوی پیشتر در جریان اعتراضات سراسری در لردگان بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار آزاد شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سید ابوالحسن موسوی، شهروند دارای معلولیت اهل لردگان به دادگاه احضار شد.

در احضاریه ای که مورخ ۱۷ دی ماه ۱۴۰۱، صادر و به این شهروند ابلاغ شده است، از آقای موسوی خواسته شده در بهمن ماه آتی جهت دفاع از خود از بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» در دادگاه انقلاب حاضر شود.

پرونده وی در شعبه‌ ۴ دادیاری لردگان رسیدگی شده بود شده بود.

سید ابوالحسن موسوی پیشتر در جریان اعتراضات سراسری در لردگان بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار آزاد شده بود.

یک منبع مطلع در این رابطه به هرانا گفت: “آقای موسوی قطع نخاع و دارای معلولیت است. وی که پیشتر در اوایل اعتراضات سراسری بازداشت و سپس آزاد شده بود بارها از سوی نهادهای امنیتی و قضایی در زمان آزادی موقت مورد تهدید و ارعاب قرار گرفته است.”

سید ابوالحسن موسوی، دارای معلولیت، متاهل و سرپرست خانواده و ساکن یکی از روستاهای شهرستان لردگان در استان گهگیلیویه و بویر احمد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *