پیش از اعدام مجیدرضا رهنورد، جوان ورزشکار مشهدی به دست قوه قضاییه جمهوری اسلامی، گروه پرشماری از شهروندان در مشهد در شامگاه یکشنبه ۱۹ آذر به خیابان آمده و در اعتراض به اعدام محسن شکاری شعارهای ضدحکومتی سر دادند.

این در حالی است که هنوز کسی از شهروندان این شهر از قصد جدی حکومت برای اعدام مجیدرضا رهنورد در بامداد دوشنبه خبر نداشت و تنها مشخص بود که او در وضعیت خطرناکی قرار دارد.

نظیر این راهپیمایی در تبریز و کرج نیز برگزار شد و شهروندان با سر دادن شعار «مرگ بر دیکتاتور» از اجرای حکم اعدام محسن شکاری ابراز انزجار کردند. راهپیمایان در کرج از جمله شعار می‌دادند: «درود به سربداران، نوید، محسن و یاران».

در محلات مختلف تهران به ویژه شهرک اکباتان نیز همچون شب‌های گذشته فریاد شهروندان که از پنجره خانه‌ها شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه‌ای» می‌دادند، شنیده می‌شد.

دیوارنویسی‌های شبانه و مخفیانه نیز در شهرهای مختلف کشور ادامه یافت. در ویدیویی که از ایذه در شبکه‌های اجتماعی همرسان شده، افرادی در حال پاک کردن شعارهای بی‌شمار نوشته شده با اسپری روی در و دیوار و کف خیابان‌های شهر مشاهده می‌شوند.

ساعتی پس از انتشار خبر اعدام مجیدرضا رهنورد در روز دوشنبه، در فضای مجازی فراخوان‌های بسیاری برای دعوت از مردم ایران به راهپیمایی در اعتراض به اعدام این جوان همرسان شد.

تصویر

در این فراخوان‌ها از مردم در تهران، مشهد و شهرهای دیگر خواسته شده است که در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه برای اعتراض به اعدام و پیوستن به خیزش سراسری به خیابان بیایند.

مجیدرضا رهنورد، دومین اعدامی در خیزش مردمی جاری در ایران، در نخستین ساعات بامداد امروز به دلیل آنچه «قتل» دو مأمور بسیج خوانده شده، در مشهد به دار آویخته شد.