09/06/2023

اعتراضات فرانسه علیه اصلاحات بازنشستگی؛ معترضان در ورودی شهرداری بوردو را آتش زدند

با ادامه اعتراضات فرانسویان علیه طرح پیشنهادی دولت برای افزایش سن بازنشستگی، در ورودی ساختمان شهرداری بوردو به آتش کشیده شد.

بر اساس گزارش وزارت کشور فرانسه، روز گذشته بیش از یک میلیون نفر در سراسر این کشوربه خیابان ها آمدند و تنها در پاریس ۱۱۹ هزار نفر در اعتراضات شرکت کردند.

پلیس برای متفرق کردن معترضان در پایتخت گاز اشک‌آوربه کار برد و در سراسر فرانسه ۸۰ نفر بازداشت شدند.

این تظاهرات با تصویب لایحه‌ای آغاز شد که سن بازنشستگی را از ۶۲ به به ۶۴ سال افزایش می‌دهد.

اتحادیه‌ها خواستار تظاهرات بیشتر در سه‌شنبه آینده شده‌اند که با دیدار برنامه‌ریزی شده و رسمی چارلز سوم، پادشاه بریتانیا به فرانسه همزمان است اما به دلیل این اعتراضات به تعویق افتاد.

او قرار بود روز سه‌شنبه به شهر بوردو در جنوب غرب فرانسه برود که شب گذشته، در ساختمان شهرداری آن توسط معترضان به آتش کشیده شد.

مشخص نیست چه کسی مسبب این آتش‌سوزی است اما آتش‌نشانان به سرعت آن را مهار کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، ژرالد دارمانین، وزیر کشور فرانسه پیشتر به منظور رفع نگرانی در مورد سفر پادشاه بریتانیا گفته بود که اعتراضات کنونی «مشکلی ایجاد نخواهد کرد» و از پادشاه «به خوبی استقبال خواهد شد.»

به گزارش خبرگزاری رویترز از پاریس، تظاهرات‌ عموما مسالمت‌آمیز بوده و فقط در مواردی درگیری‌هایی بین پلیس و افراد نقاب‌دار روی داد که که ویترین مغازه‌ها را می‌شکستند، نیمکت‌های خیابان را خرد می‌کردند و به رستوران مک‌دونالد حمله کردند.

در جریان تظاهرات، یک مامور پلیس که بیهوش شده بود به یک محل امن برده شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که نیروهای پلیس برای متفرق کردن این گروه از معترضان گاز اشک‌آور استفاده کردند و معترضان انواع وسایل آتش‌بازی و سایر اشیاء را به سوی آنان پرتاب کردند. در پایتخت ۳۳ نفر بازداشت شدند.

الیزابت بورن، نخست وزیر فرانسه، در توییتی نوشت: «تظاهرات و ابراز مخالفت یک حق است اما خشونت و تخریب که امروز شاهد آن هستیم غیرقابل قبول است. سپاس از پلیس و نیروهای امدادی که برای حفظ امنیت بسیج شدند.»

یکی از تظاهرکنندگان به رویترز گفت: «من با این اصلاحات مخالفم و واقعا معتقدم که راه‌های دموکراتیک دیگر معنایی ندارد. به خواست ما توجه نمی‌شود و ما هم به تنگ آمده‌ایم.»

یکی دیگر از تظاهرکنندگان به خبرگزاری فرانسه گفت: «با اعتراض است که می‌توانیم صدای خودمان را به گوش دیگران برسانیم، زیرا همه راه‌های دیگر را به کار بردیم که دولت را وادار کنیم این اصلاحات بازنشستگی را پس بگیرد اما راه به جایی نبرده‌ایم.»

ناآرامی‌ها باعث اختلال در رفت و آمد و فعالیت راه‌آهن و پالایشگاه‌های نفت شد و معلمان و کارکنان فرودگاه شارل دوگل پاریس دست از کار کشیدند.

اماکن توریستی معروفی مانند برج ایفل و کاخ ورسای، که قرار بود هفته آینده محل ضیافت شام با حضور پادشاه بریتانیا و رئیس جمهوری فرانسه باشد، نیز روز پنجشنبه تعطیل بود.

در شهر روئن در شمال فرانسه، شاهدان گفتند که یک زن جوان در اثر انفجار نارنجک نورزا شدیدا زخمی شد و ناظران گفتند که این نارنجک را پلیس پرتاب کرده بود و زن جوان شصت خود را از دست داد.

درگیری‌های دیگری در شهرهای نانت، رن و لوریان در غرب فرانسه رخ داد.

یکی از معترضان در نانت گفت: «خیابان در فرانسه مشروعیت دارد. اگر آقای مکرون نمی‌تواند این واقعیت تاریخی را به خاطر بیاورد، نمی‌دانم اینجا چه می کند.»

اتحادیه‌های صنفی و گروه‌های چپ‌ تظاهرات روز گذشته را موفقیت‌آمیز ارزیابی کرده‌اند، اما سئوال این است که مسیر آتی چیست؟

دولت امیدوار است اعتراضات شتاب خود را از دست بدهد و خشونت در خیابان‌ها باعث دوری مردم عادی شود.

مخالفان می‌گویند که اعتراضات کاهش نمی‌یابد، اما اتحادیه‌های صنفی به جای دعوت بیشتر به تظاهراتی مثل پنجنشبه یک استراتژی برای آینده طراحی کنند.

ار اول ژانویه تا کنون، ۹ روز تظاهرات عمومی برگزار شده و اتحادیه‌های کارگری خواستار برگزاری دهمین روز در سه‌شنبه آینده شده‌اند.

پاکبانان پاریس که از ۶ مارس اعتصاب خود را علیه اصلاحات در مقررات بازنشستگی آغاز کرده‌اند، آن را تا روز دوشنبه آینده تمدید کرده‌اند.

این ناآرامی ها به دنبال تصمیم دولت مبنی بر گذراندن لایحه افزایش سن بازنشستگی از مجمع ملی – مجلس سفلای پارلمان – بدون رای گیری آغاز شد. دولت در این مجلس اکثریت ندارد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، از تغییرات دفاع کرده و آن را لازم خوانده است.

بی بی سی