اعتراضات و اعتصابات کارگری؛ گسترش دامنه اعتصابات کارگران معادن

اعتراضات و اعتصابات کارگران در بخش های مختلف کارگری در دو روز گذشته در واحدهای مختلف ادامه یافت. در راس آنها می توان به گسترش دامنه اعتصاب کارگران معادن و حمله گارد ویژه به تجمع و تحصن کارگران اعتصابی در زرند کرمان، وارد شدن کارگران هفت تپه به هشتمین روز اعتصاب، اعتصاب کارگران معدن مس سونگون، اعتصاب و راهپیمایی نیروهای ارکان ثالث شاغل در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی از جمله هلدینگ خلیج فارس و تجمع اعتراضی کارگران فضای سبز اهواز اشاره کرد.
کارگران معادن پابدانای جنوبی، چشمه‌پودنه، گله‌توت، ۱۲-۱۴، سراپرده، باب‌شکون و معدنجو در زرند کرمان از یک هفته گذشته در اعتراض به دستمزدهای نازل بین ۳ تا ۵ میلیون تومانی، عدم پرداخت حق تونل، حق سختی کار و زیان جسمی ناشی از کار در معدن تولید را متوقف کرده‌اند و در اعتصاب هستند.
روز سه شنبه نیز کارگران این معادن به اعتصاب و تجمع اعتراضی خود ادامه دادند.
علاوه بر همسان‌سازیِ حقوق و مزایا؛ پرداخت به موقع بیمه‌ها و اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل مطابق با شرکت معادن زغال سنگ کرمان از دیگر خواسته‌های کارگران است.
منابع کارگری در کرمان خبر می‌دهند که صبح دیروز دوشنبه ۱۲ مهرماه، در جریان ادامه اعتراض کارگران معادن زغال سنگ بخش خصوصی کرمان در سه راهی دشتخاک زرند، عوامل انتظامی با ماشین آب پاش به محل تجمع حمله کرده و تجمع‌کنندگان را پراکنده کرده‌اند. نمایندگان کارگران می‌گویند؛ در نتیجه این برخورد چند نفر از جمله یک زن و یک کودک (از خانواده‌های کارگران) دچار مصدومیت شده‌اند.
تعداد کل کارگران این معادن بین ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر برآورد می‌شود.
کارگران می‌گویند از اواسط هفته گذشته اعتراضات صنفی خود را با برگزاری تجمعاتی آغاز کرده‌اند، اما وقتی پاسخ روشنی در خصوص پیگیری وضعیت خود از مسئولان دریافت نکردند، در سه‌راهی دشتخاک تجمعات خود را ادامه دادند، تا شاید به مطالبات آن‌ها رسیدگی شود. با وجود مسالمت آمیز بودن اعتراضات و شعار‌های سرداده شده توسط کارگران و حضور زنان و کودکان در کنار معترضان؛ صبح دیروز ماموران یگان ویژه با استفاده از ماشین آب پاش تلاش کرده‌اند، معترضان را متفرق کنند. کارگران می‌گویند در جریان این برخورد، یک زن و یک کودک دچار مصدومیت شدند و به بیمارستان انتقال پیدا کرده‌اند.
با وجود این برخورد، تجمع و تحصن کارگران ادامه دارد و نمایندگان کارگران برای پیگیری مطالبات به استانداری کرمان مراجعه کرده‌اند.
این در حالیست که در سال‌های گذشته، امنیتی کردن جریان مطالبه‌گری (همچون موارد مشابه)، به تاکتیکی از سوی کارفرمایان و مقامات شهری برای کنترل فضا‌های کار در معادن تبدیل شده است.
از سوی دیگر بنابر گزارش‌های منتشره از سوی محافل کارگری روز سه‌شنبه ۱۳ مهرماه کارگران شرکت‌های پیمانکاری معدن مس سونگون دست به اعتصاب و تجمع اعتراضی زدند.
کارگران اعتصاب کننده نسبت به سطح پایین دستمزدها و وضعیت نامناسب کاری و معیشتی خود اعتراض دارند و خواهان افزایش دستمزد و حقوق‌ها هستند.
تجمع‌کنندگان که بالغ بر ۵۰۰ نفر می‌باشند از نیروهای شرکت‌های پیمانکاری آجین، ندا، مبین، نوآوران و زحل هستند که سوابق کاری ۱۵ تا ۲۰ سال دارند.
این کارگران با قراردادهای سه ماهه مشغول به کار هستند و با وجود شرایط بسیار سخت کار در‌ معدن از دریافتی‌هایی از ۵ میلیون تا ۷ میلیون تومان برخوردار هستند.
در حوزه کارگران نفت، روز دوشنبه ۱۲ مهرماه ۱۴۰۰، نیروهای ارکان ثالث شاغل در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی از جمله هلدینگ خلیج فارس برای مطالبه تبدیل وضعیت نیروها و حذف پیمانکاران برای دومین روز متوالی دست به تجمع زدند و در خیابان های بندر ماهشهر راهپیمایی کردند. کارگران در طول راهپیمایی شعار قرارداد مستقیم حق مسلم ماست را سر می دادند.
از اخبار جدید در حیطه اعتراضات و اعتصابات کارگران نفت خبری مبنی بر پایان اعتراض کارگران واحد ترابری مناطق عملیاتی پارسیان، آغار و دلان با وعده مسئولان و دو ماه مهلت برای کارفرمایان منتشر شده است منبی بر اینکه با وعده مسئولان برای محقق شدن مطالبات کارگران واحد ترابری شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی، آن‌ها به اعتراض خود پایان دادند.
از قرار معلوم؛ به دنبال اجتماع دو روزه (شنبه دهم و یکشنبه یازدهم مهر ماه) کارگران واحد ترابری سه منطقه عملیاتی نفت و گاز پارسیان، آغار و دلان شورای تامین، ظهر روز گذشته جلسه‌ای با حضور مسئولان شرکت بهره‌برداری نفت و گاز جنوبی برگزار کرد.
منابع کارگری در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی درباره مصوبات این جلسه یادآور شدند: طبق مصوبات این جلسه قرار است تا دو ماه آینده به مطالبات کارگران این سه منطقه گازی رسیدگی شود. در عین حال مصوبه‌ای در این جلسه در سه بند به نفع کارگران صادر شد که کارفرما را مکلف به انجام آن می‌کند.
کارگران واحد ترابری شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی همچنین اظهار داشتند: در این جلسه مقرر شد کارفرما همه کارگران واحد ترابری سه منطقه عملیاتی پارسیان، آغار و دلان را به سامانه ساپنا متصل کند.
از سوی دیگر رانندگان کامیون های راینی، روز دوشنبه ۱۲ مهرماه، در اعتراض به نرخ پائین کرایه حمل سنگ آهن معدن “گودر” به مقصد جلال‌آباد زرند و سیرجان دست از کار کشیده و در ابتدای جاده گزک تجمع کردند.
در مجموعه شرکت نیشکر هفت تپه کارگران وارد هشتمین روز اعتصاب خود شدند.
کارگران اعتصابی هفت تپه در هشتمین روز اعتصاب پس از تجمع مقابل فرمانداری دست به راهپیمایی در شهر شوش زدند.
کارگران شعار میدادند: عزا عزاست امروز , روز عزاست امروز، کارگر هفت تپه صاحب عزاست امروز و همشهری باغیرت، حمایت حمایت!
کارگران اعتصابی اهم مطالبات این دوره از اعتصاب را تعیین تکلیف فوری مدیریت شرکت و شفاف سازی نحوه و قیمت واگذاری شرکت به دولت-بانک, پرداخت فوری حقوق های معوقه و سایر مطالبات عرفی و قانونی, تسریع در انجام عملیات کشت و اُورهال-تعمیر کارخانه, بازگشت به کار اخراجی های مطالبه گر, تمدید قرارداد فصلی ها, اعلام و اجرای حکم صادر شده علیه اسدبیگی-رستمی در پرونده اختلاس و مختومه شدن پرونده خانم فرزانه زیلابی (وکیل کارگران هفت تپه) بیان می کنند. آنها میگویند که تا رسیدن به مطالبات، اعتصاب در هفت تپه ادامه دارد.
روزهای دوشنبه و سه شنبه، اخباری از اعتصاب کارگران فضای سبز منطقه دو اهواز به دلیل پرداخت نشدن ۳ ماهه حقوق و تجمع جمعی از دانشجویان و فارغ التحصیلان داروسازی در مقابل ساختمان وزارت بهداشت واقع در تهران به دلیل حمایت از آئین نامه جدید تاسیس داروخانه و تأکید بر مبارزه با انحصار گرایی در ایجاد داروخانه و تجمع اعتراضی بازنشستگان و کارکنان هما به عدم دریافت حقوق منتشر شده است.
بازنشستگان شرکت هواپیمایی (هما) مقابل مجلس و سازمان برنامه و بودجه تجمع کردند. بازنشستگان گفتند: برخلاف وعده‌های داده شده تاکنون حقوق شهریور ماه خود را دریافت نکرده‌اند و خواهان پرداخت آن هستند.
به گفته آن‌ها، موسسه صندوق بازنشستگی و وظیفه کارکنان هما عاملی برای مشکلات این شرکت هواپیمایی است که باید به آن توجه شود.

Share: