امروز مورخ ۱۶ آذر ۱۴۰۱، هنگام ورود به دانشگاه مامورین حراست ورود دانشجویان را با دستگاه اسکن و ثبت میکردند.
از ساعت ۱۱ صبح جمعیت زیادی از دانشجویان، مقابل دانشکده‌ی فنی پردیس مرکزی بطور پراکنده ایستاده بودند که با حضور ناگهانی تعداد زیادی از نیروهای امنیتی (چیزی نزدیک به پنجاه نفر و حتی بیشتر) امکان شروع اعتراض یا حتی تحصن را نیافتند. سپس با حرکت تعداد زیادی از دانشجویان دانشگاه در راهروی کنار مسجد دانشگاه به سمت هنرهای زیبا، اعتراض آغاز شد. همزمان با دانشجویان، نیروهایی با لباس حراست (اما بدون شماره پرنسلی) به سرکردگی ایزدیار هم به هنرهای زیبا هجوم آورده و با فریاد و ایجاد رعب و وحشت خواستند جمعیت را متفرق کنند. به دانشجویان حمله کرده، و علاوه بر ضرب و شتم اقدام به ربودن موبایل، کارت دانشجویی و تهدید به شناسایی از طریق کشیدن ماسک از صورت دانشجویان کردند اما با مقاومت دانشجویان دیگر مواجه شدند. سپس جمعیت را به دو سو متفرق کرده و با مواجهه با هر اقدامی از جانب دانشجویان حمله گروهی شدیدی به دانشجویان کرده و اقدام به ربودن اشخاص می‌کردند. در این میان دانشجویان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و دو دانشجو ربوده شده و به ساختمان حفاظت دانشگاه (واقع در شانزده آذر) منتقل شدند.
سرانجام جمعیت را با قول «برای تجمع بسیج در سالن چمران درساعت۱۴ مجوز گرفته ایم بروید انجا اعتراض کنید» و یا با خواهش و معذرت خواهی و مصلحت خواهی دانشجویان، جمعیت را متفرق کردند. یکی از اعضای حراست دانشگاه که پیشتر دانشجویان را مورد آزاد و ضرب و شتم قرار داد، در جواب سوال یکی از دانشجویان که پرسیده بود چرا میزنید؟ گفت «نه نمیزنیم اینا نخبه های مملکتن ما چرا بزنیمشون»
لازم به ذکر است بین نیروهای امینیت حاضر به ظاهر دودستگی ایجاد شده بود. بطوریکه یک نفر میزد و نفر بعدی میگفت «بروید ببخشید زدیمتون!» و محکمتر میزدند.

چهار زندانی سیاسی کرد در خطر اعدام قرار دارند

pastedGraphic.png

هشدار ده‌ها نویسنده و هنرمند نسبت به وخامت شرایط جسمانی یاشار توحیدی در زندان

ده‌ها تن از اصحاب فرهنگ و هنر ایران با امضای بیانیه‌ای نسبت به وخامت اوضاع جسمانی یاشار توحیدی، نویسنده و مترجم، در زندان اوین تهران هشدار دادند و خواستار مرخصی درمانی فوری او و فراهم آمدن شرایط لازم برای مداوایش شدند.
این بیانیه به جریان آتش‌سوزی اخیر در زندان اوین تهران و خشونت نیروهای امنیتی و زندان علیه زندانیان اشاره می‌کند و می‌گوید که یاشار توحیدی در جریان این رخدادها هدف چهار گلوله از ناحیه پا و باسن قرار گرفت که اگرچه در بیمارستان سپاه عمل جراحی شد، اما «به علت عدم رسیدگی پزشکی» پای او به شدت عفونت کرده است.
امضاکنندگان بیانیه با استناد به شهادت هم‌بندی‌های آقای توحیدی نوشته‌اند که او «بر اثر عفونت درد بسیار شدیدی دارد در حدی که از شدت درد پتوی زندان را لای دندان‌ می‌فشرد و چرک از محل جراحت‌ او سرریز می‌کند». (مشروح خبر را در ستون آخرین خبرهای اخبار روز ببیند).

برای حمید قره‌حسنلو، متخصص رادیولوژی در کرج حکم اعدام صادر شده است

خانواده حمید قره‌حسنلو، یکی از معترضانی که به «محاربه و افساد فی‌الارض» متهم شده است، گزارش‌ها درباره صدور حکم اعدام وی را تایید کردند.
آقای قره‌حسنلو متخصص رادیولوژی به همراه فرزانه قره‌حسنلو، همسر وی، متهم به دست داشتن در کشتن روح‌الله عجمیان، متولد سال ۱۳۷۳، از بسیجیان حوزه ۴۱۷ شهدای کمالشهر کرج در جریان اعتراضات هستند.
بر اساس گزارش‌ها، فرزانه قره‌حسنلو نیز به ۲۵ سال حبس در زندان اهواز به عنوان تبعیدی محکوم شده است.
گزارش‌ها درباره حکم اعدام حمید قره‌حسنلو و زندان طویل المدت فرازنه قره‌حسنلو روز سه‌شنبه ۱۵ آذر ساعاتی پس از آن منتشر شد که مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه، اعلام کرد تاکنون حکم بدوی هفت نفر از معترضان بازداشت شده به اتهام «محاربه و افساد فی‌الارض» صادر شده و پنج نفر از این افراد متهمان پرونده روح‌الله عجمیان هستند.
حسن قره‌حسنلو، برادر آقای قره‌حسنلو، شامگاه سه‌شنبه در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی صدور این احکام را تایید کرد اما در عین حال بر بی‌گناهی برادر و همسر برادر خود تاکید داشت و گفت که هیچ سندی مبنی بر دست داشتن آنها در قتل روح‌الله عجمیان در دست نیست.
عجمیان روز ۱۲ آبان‌ ماه در جریان اعتراضات آزادراه کرج – قزوین در محدوده بهشت سکینه کرج با ضربات چاقو کشته شد. قوه قضائیه در دادگاه وی را «شهید» اعلام کرد و دادستانی نیز در کیفرخواست گفت که خانواده وی شاکی اصلی پرونده هستند.
حسن قره‌حسنلو در مصاحبه خود توضیح داد که برادر و همسر برادر وی در اعتراضاتی که به مناسبت چهلم حدیث نجفی، از کشته‌شدگان اعتراضات اخیر، در بهشت سکینه انجام شده بود حضور داشتند و پس از بازگشت از آنجا با صحنه هجوم شماری از معترضان به یک بسیجی مواجه می‌شدند و حتی تلاش می‌کنند که مانع آسیب بیشتر به وی شوند.
به گفته او، دادگاه بدون در اختیار داشتن هیچ سندی برادر و همسر برادر وی را به دست داشتن در این رخداد متهم و محکوم کرده و تنها ادله دادگاه اقراری بوده که حمید قره‌حسنلو آن را به صورت کتبی تکذیب کرده است.

فرمانده نیروی انتظامی انزلی در پی قتل مهران سماک بازداشت شده است

مجید احمدی وکیل خانواده مهران سماک روز سه‌شنبه از بازداشت جعفر جوانمردی، فرمانده منطقه انتظامی انزلی در ارتباط با قتل مهران سماک خبر داد.
به گزارش بی بی سی سماک در شادی‌های معترضان پس از باخت تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران به ایالات متحده آمریکا در اتومبیلش بوق زده بود، که به ضرب گلوله ماموران امنیتی کشته شد.
آقای احمدی در حساب اینستاگرامی خود نوشت جعفر جوانمردی به اتهام «عدم رعایت قانون نحوه به کارگیری سلاح منجر به قتل عمد مهران سماک، در شعبه اول بازپرسی دادسرای نظامی گیلان تفهیم اتهام شده و بعد از صدور دستور بازداشت موقت به زندان مرکزی رشت منتقل شده است.»
هنوز هیچ منبع رسمی این خبر را اعلام نکرده است اما در صورت تایید این خبر، جعفر جوانمردی اولین مقام نیروهای مسلح حکومت ایران خواهد بود که به دلیل ایفای نقش در قتل معترضان اعتراضات ۱۴۰۱ بازداشت می‌شود.
پیشتر در پی قتل چندین شهروند در به دست نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در شهر زاهدان که به جمعه خونین زاهدان موسوم شد، احمد طاهری فرمانده نیروی انتظامی استان سیستان و بلوچستان صرفا از کار برکنار شد.
پنج روز پیش و در دهم آذرماه، فلاح میری، دادستان مرکز استان گیلان تایید کرد که مهران سماک «با گلوله ساچمه‌ای فوت کرده» اما نگفت که این گلوله از سوی چه نیروهایی شلیک شده است.
در همان روز جعفر جوانمردی، فرمانده نیروی انتظامی انزلی، که به گفته وکیل خانواده سماک حالا در زندان است، به خبرگزاری تسنیم گفته بود که مظنونین قتل “مهران سماک” در شهرستان انزلی توسط پلیس شناسایی و دستگیر شدند و تلاش برای شناسایی ضارب همچنان ادامه دارد.

گلاب آدینه بازیگر مطرح تئاتر ایران بدون حجاب به روی صحنه آمد

گلاب آدینه، بازیگر و کارگردان تئاتر و سینما در حاشیه اجرای نمایش «پرده‌ خانه» به کارگردانی او بدون حجاب اجباری ظاهر شد. ‌
او پس از اتمام اجرای نمایشش، بدون روسری روی صحنه آمد و در بیرون از سالن با تماشاگران عکس گرفت.