در یکی از ویدیوهایی که حساب کاربری «۱۵۰۰ تصویر» منتشر کرده، ادعا شده که مأموران در شهرک اکباتان در غرب تهران به سوی پنجره خانه‌هایی که ساکنان آن فریاد و شعار علیه حکومت سر می‌دهند، گلوله‌های ساچمه‌ای شلیک می‌کنند.

همزمان با گسترده شدن دامنه جغرافیایی اعتراض‌های جاری در ایران و آغاز درگیری در چابهار، فرماندهی نیروی انتظامی با انتشار بیانیه‌ای در روز چهارشنبه اعلام کرد که «تا آخرین لحظه» در برابر معترضان ایستادگی می‌کند.

شامگاه سه‌شنبه ۵ مهر در ادامه تجمعات و راهپیمایی‌هایی که از ۱۲ روز پیش در اعتراض به مرگ مهسا امینی در بازداشتگاه آغاز شد، اوضاع در شهرهای مختلف ایران به ویژه تهران، سنندج، کرج و گوهردشت ناآرام بود و مردم با حضور در خیابان‌ها علیه جمهوری اسلامی و علی خامنه‌ای رهبر ایران شعار دادند.

با ادامه محدودیت‌ها برای دسترسی به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسانی که دولت ایران از چند روز پیش وضع کرده، تصاویر و ویدیوهای مربوط به اعتراض‌ها به کندی و با تأخیر همرسان می‌شود.

با این حال در معدود ویدیوهای همرسان شده تجمعاتی در شرق تهران در محله‌های نارمک، میدان هفت حوض و تهرانپارس مشاهده شده است. مأموران در فلکه دوم صادقیه با ایجاد موانعی، راه را برای حضور معترضان مسدود کردند.

در شهرهای دیگر از جمله رشت، سنندج، کرج، گوهردشت، بوشهر، شیراز، پرند و اصفهان جو ملتهب و امنیتی برقرار بوده و خودروها بعضا در خیابان با بوق‌های ممتد راه‌بندان درست کرده‌اند. گزارش‌ها حاکی از حضور پراکنده گروه‌هایی از مردم است که شعار سر داده و زنان بدون روسری در خیابان راه می‌روند.

در یکی از ویدیوهایی که حساب کاربری ۱۵۰۰ تصویر منتشر کرده، ادعا شده که مأموران در شهرک اکباتان در غرب تهران به سوی پنجره خانه‌هایی که ساکنان آن فریاد و شعار علیه حکومت سر می‌دهند، گلوله‌های ساچمه‌ای شلیک می‌کنند.

کشته‌شدگان و بازداشتی‌ها

آمار دقیقی از شمار کشته‌شدگان اعتراضات در ایران وجود ندارد، اما برآوردهای رسانه‌ای حکایت از کشته شدن حدود ۸۰ نفر دارد. سازمان حقوق بشر ایران مستقر در نروژ، این آمار را ۷۶ نفر شامل ۴ کودک ذکر کرده است.

در آمار رسمی دولت ایران شمار جان‌باختگان درگیری‌ها از آغاز تاکنون ۴۱ تن، شامل مأموران حکومتی اعلام شده است.

از سوی دیگر بازداشت‌های گسترده معترضان روزهای اخیر به دست مأموران امنیتی همچنان ادامه دارد. آمار دقیق و رسمی از بازداشت‌شدگان وجود ندارد اما برآوردها نشان می‌دهد که از آغاز اعتراضات تاکنون صدها نفر به دست نیروهای پلیس ضد شورش، بسیج و نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

اخبار تأیید نشده حاکی از آن است که برخی از مجروحان اعتراضات، هنگام مراجعه به مراکز درمانی به دست مأموران ربوده می‌شوند.

پایگاه خبری هه‌نگاو کردستان با نقل این موضوع از منابع خود همچنین از بازداشت قهری برخی معترضان در شهرهای کردنشین خبر داده است. این منبع خبری حقوق بشری از جمله از بازداشت ۱۱ نفر در ارومیه اطلاع داده و نوشته است که در روزهای اخیر «ده‌ها» نفر در این شهر بازداشت شده‌اند.

هه‌نگاو همچنین هویت برخی بازداشت‌شدگان قهری در سنندج، اشنویه، بیجار، بانه و سایر شهرستان‌های کردنشین را منتشر کرده است.

rfi