اعتراض‌ کارگران ایــران در آیینه مــهـرمـاه

جامعه ایران در مهرماه امسال شاهد اوج‌گیری اعتراض‌ کارگران از صنف‌های متنوع در شهرهای مختلف بود. این حرکت‌ها نه‌تنها در کمیت به نسبت ماه پیش (شهریور) از رشد ۷۲درصدی برخوردار بود، بلکه در نوع مطالبه‌گری کارگران نیز شاهد تحولی اساسی بودیم.

کارگران در اعتراضات خود، تنها دستمزدهای پرداخت نشده چند ماه خود را فریاد نمی‌زدند؛ بلکه آنها شعارهایی در جهت آزادی فعالان کارگری و در محکومیت بازداشت همقطاران خود و اخراج کارگران نیز سر‌دادند.

دولت تلاش کرده و می‌کند تا اعتراض کارگران یک کارخانه به کارخانه دیگر و از یک شهر به شهر دیگر منتقل نشود. کارفرمایان و سرمایه‌دارانی که از جانب دولت و هیئت حاکمه برای غارت و چپاول نیروی کار و سود حاصل از تلاش کارگران از یک سو و سرکوب آنها از سوی دیگر، گماشته‌ شده‌اند، مانع از اتحاد کارگران می‌شوند.

نهادهای رسمی و وابسته به دولت در کارخانجات وظیفه پاشیدن بذر تفرقه در صفوف کارگران و بهره‌برداری جناحی از اعتراضات کارگران را برعهده دارند. عوامل عضو این نهادهای ساخته دست حاکمیت، با رخنه در میان کارگران معترض، تلاش می‌کنند آنها را به تملق‌گویی از مسئولان سوق بدهند.

از دیگر ترفندهای آنها طرح شعارهای انحرافی با مضمون استمدادخواهی از مقامات دولتی برای حل مشکلات کارگران است. هدف از این کار، راضی نشان دادن طبقه کارگر از وضع موجود و هیئت حاکمه و برجسته کردن نقش کشورهای خارج به عنوان عامل بدبختی و فلاکت کارگران است.

کارگران اما با هوشیاری در مهرماه امسال تلاش کردند تا خواست‌های خود را از دالان‌های تنگ صنفی فردی به مسیرهای فراخ حق‌خواهی جمعی خود و همکارانشان ارتقاء بدهند.

نیروهای امنیتی در دفاع از منافع کارفرمایان و خاموش کردن اعتراض کارگران در بسیاری نقاط به ضرب‌وشتم و شلیک گاز اشک‌آور متوسل شدند. آنها برای مقابله با کارگران آذرآب، اقدامات سرکوبگرانه خود را شدت بخشیدند و تعدادی از کارگران را روانه زندان کردند.

  • تداوم بازداشت ۳ تن از کارگران آذرآب اراک و  احضار یک کارگر دیگر به پلیس امنیت

۲۱ تن از کارگران آذرآب اراک در جریان تجمع اعتراضی روز ۲۸ مهرماه که با دخالت نیروهای سرکوبگر پلیس به خشونت کشیده شد، بازداشت شدند. همچنین شماری دیگر از کارگران پس از احضار در روزهای بعد از تجمع بازداشت شدند.

سرکوب کارگران ایران در مهرماه امسال محکومیت‌های بین‌المللی نیز به دنبال داشت. والتر سانچ، دبیرکل اتحادیه جهانی صنایع (IndustriALL) با ارسال نامه‌ای به حسن روحانی، بازداشت و سرکوب کارگران آذرآب را به شدت محکوم کرد.

Share: