اعتراض خانواده های کارگران معدن فسفات بافق نسبت به پرداخت نشدن حقوق کارگران

شماری از خانواده‌های کارگران معدن فسفات بافق، روز دوشنبه ۲۴ خرداد ماه ۱۴۰۰، دست به تجمع زدند. همسران و خانواده کارگران، در حاشیه یک مراسم دولتی تجمع نموده بودند.

آنها اعلام کردند که حقوق اردیبهشت ماه کارگران معدن فسفات بافق هنوز پرداخت نشده است. خانواده‌های معترض، خواهان آن بودند که مسئولین مربوطه هرچه سریعتر به مشکلات آنها رسیدگی کنند.

معدن فسفات بافق یکی از معادن بزرگ فسفات کشور می‌باشد که سالانه به میزان زیادی از آن فسفات اسفوردی برداشت می‌شود. کارگرانی که در این معدن بکار مشغول هستند، از هیچ‌گونه امکان رفاهی و خدمات کارگری برخوردار نمی‌باشند. با این‌ حال، حقوق این کارگران محروم بعضا چندین ماه پرداخت نمی‌شود. خانواده‌های کارگران می‌گویند که حقوق ساعات اضافه کاری را نیز بطور کامل پرداخت نمی‌‌کنند.

حراست معـدن فسفـات بافـق کارگران معترض را سرکوب می‌نماید

خانواده‌های کارگران روز دوشنبه در حاشیه مراسم حکومتی «جشن بصیرت» در شهرک آهن‌شهر جمع شده بودند. این خانواده‌ها به فشارهای نیروهای امنیتی بر کارگران اشاره کردند. خانواده‌ها اعلام کردند که حراست معدن، دوتن از کارگران معترض را دستگیر کرده و با خود برده‌اند. در حالیکه این کارگران فقط خواستار احقاق حقوق عقب افتاده خود بودند.

بدنبال انتشار خبر تجمع خانواده‌ها و همسران کارگران، یکی از مدیران معدن فسفات بافق در محل حاضر شد. او به خانواده‌ها وعده داد که حقوق عقب افتاده همسرانشان تا روز ۳۱ خرداد پرداخت خواهد شد. این فرد در مورد احضار دو تن از کارگران توسط حراست معدن هیچ توضیحی نداد.

معدن فسفات بافق

این معدن تا سال ۱۳۹۵ تحت مدیریت دولتی قرار داشت. در سال ۹۵ به یک شرکت خصوصی بنام «شرکت فسفات اسفودری» واگذار شده است. از جمله اقدامات ظالمانه و غیرقانونی کارفرمایان جدید، تبدیل کارگران با سابقه به قرارداد موقت بود.

برخی از کارگران این معدن تا ۱۶ سال سابقه کار در این معدن داشتند. اما با ورود کارفرمایان جدید، هم دستمزد آنها کاهش یافت و هم وضعیت استخدامی آنها بصورت قرارداد موقت درآمد.

 این کارگران محروم تاکنون بارها نسبت به این اجحاف غیرقانونی اعتراض کرده‌اند. اما تاکنون هیچ پاسخی دریافت نکرده‌اند. حضور همسران این کارگران در کنار یک مراسم حکومتی‌‌، نشان از میزان سرکوب و فشاری است که بر کارگران معدن فسفات بافق وجود دارد.

Share: