مهندسین ناظر کشاورزی خواستار مشخص شدن وضعیت شغلی خود شدند. آنها نسبت به تاخیر در تصویب طرح تبدیل وضعیتی این نیروها اعتراض دارند. مهندسین ناظر کشاورزی خواستار رفع مشکلات و رسیدگی به مطالبات خود شدند. اعتراض این مهندسین همزمان در ۲ استان کرمان و کهگیلویه و بویراحمد انجام شد. این مهندسین ناظر کشاورزی نزدیک به ۱۰ هزار نفر هستند. آنها از سال۹۰ به صورت قراردادی با جهاد کشاورزی استان‌ها قرارداد کاری دارند. بسیاری از آنها بیش از ۱۰ سال است که در انتظار استخدام رسمی توسط وزارت جهاد کشاورزی هستند.

قرارداد کار با این مهندسین ناظر توسط وزارت جهاد کشاورزی به صورت یک طرفه ملغی شده است. بهمین دلیل این افراد بعد از ۱۰ سال کار در حال حاضر بلاتکلیف هستند.

علت استخدام نشدن مهندسین ناظر کشاورزی نداشتن بودجه لازم است

یک عضو مجلس علت تعویق در استخدام را نداشتن ردیف مالی عنوان کرد. وی در این رابطه می‌گوید:

«طرح در بند مالی اشکال دارد که قرار است در جلسه‌ای با یکی از حقوقدانان شورای نگهبان پیگیری شود؛ اما با توجه به شلوغی مجلس در پایان سال، امسال شانسی برای بررسی ندارد.»

در ماه‌های پایانی سال۹۱ وزارت جهاد کشاورزی طی یک فراخوان از مهندسین ناظر کشاورزی دعوت به کار کرد. این وزارت از آنها خواست، در ابتدای کار به صورت قراردادی با این وزارتخانه همکاری کنند. اما بعد از گذشت نزدیک به ۱۰ سال هنوز وضعیت استخدامی آنها نامشخص است. مهندسین ناظر در رشته‌های مختلف کشاورزی، منابع طبیعی، چای، برنج و دامپزشکی تحصیل کرده‌‌اند. آنها قرار است، حلقه واسط بین کشاورزان، مراکز تحقیقاتی و مدیریت سازمان‌های زیردست وزارت جهاد کشاورزی باشند.