اعتراض نیروهای شرکتی بانکهای گیلان نسبت به سطح نازل حقوق

نیروهای شرکتی بانکهای گیلان طرف قرارداد با یکی از شرکت‌های پیمانکاری بانک‌های استان مشغول بکار هستند. این کارکنان شرکتی نسبت به دریافت نکردن کامل حقوق و دیگر مزایای شغلی اعتراض دارند.

یکی از شرکت‌های گیلان چند سال است که با برگزاری دوره‌های آموزش، نیروهای نگهبان جذب می‌کند. این نیروها برای حفاظت از بانک‌های استان گیلان بکار گرفته می‌شوند.

نیروهای شرکتی بانکهای گیلان پس از امتحان، براساس قرارداد برابر با حقوق پایه وزارت کار استخدام می‌شوند. همچنین پاداش، عیدی و سنوات نیز به آنها تعلق خواهد گرفت. آنگاه پس از استخدام، کار خود را در بانک‌ها شروع خواهند کرد.

اما به گفته نیروهای شرکتی بانک‌های گیلان، در عمل از دریافتی مقرر در قرارداد امضاء شده خبری نیست. حقوق ماهانه این کارکنان به سختی در ماه به ۲ میلیون تومان می‌رسد. همچنین از دریافت عیدی و پاداش سالانه نیز محروم هستند.

پایمال شدن حقوق و مزایای نیروهای شرکتی بانکهای گیلان توسط شرکت پیمانکاری

یکی از نیروهای شرکتی می‌گوید: «حدود ۴ سال است که طرف قرارداد این شرکت هستم. اما نه تنها مزایا نمی‌گیریم، بلکه در روزهایی که وضعیت کرونا قرمز یا نارنجی است، از دورکاری محروم هستیم.»

وی افزود: «قرارداد ما به شکل روزمزد و به صورت مستقیم است. هم بعنوان نیروهای نگهبان داخل بانک و هم در هنگام حمل پول در خیابان با خطر سر و کار داریم. در این سال‌ها نیز کسی مشکلات ما را دنبال و پیگیری نکرده است.»

به گفته این نیروی شرکتی، تعداد نیروهای شرکتی بانکهای گیلان حدود ۴۰۰ نفر است. وی ادامه می‌دهد: «همه بانک‌های استان گیلان طرف قرارداد این شرکت می‌باشند. چند وقت یک بار نیز نیروها در بانک‌های مختلف استان جابجا می‌شوند. گاها حقوق ما به زیر یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان می‌رسد. جدا از این به خاطر تعطیلی‌های کرونایی، روزهای پنجشنبه حقوق برای ما در نظر گرفته نمی‌شود. همچنین در تعطیلات رسمی نیز مانند عید نوروز و … حقوق نداریم.»

تبعیض بین نـیروهای شـرکتی بانکهای گیلان و کارمندان بانک

وی در ادامه می‌گوید: «کار ما با نگهبانان معمولی متفاوت است، چون با اسلحه سروکار داریم. بسیاری فکر می‌کنند چون در بانک کار می‌کنیم، ماهانه بیش از ۱۰ میلیون تومان حقوق می‌گیریم. در حالی که اینطور نیست. هیچ‌کدام از مزایایی که کارمندان بانک‌ها دریافت می‌کنند، شامل ما نمی‌شود. این تبعیض برای ما بسیار آزاردهند است. کاش تنها نصف آن مزایا شامل حال ما نیز می‌شد، یا حداقل شرکت حقوق‌مان را بطور کامل پرداخت می‌کرد.»

این نیروی شرکتی به وضعیت بیمه خود و همکارانش نیز اشاره می‌کند. وی می‌گوید: «در حالی حق بیمه ما بطور کامل رد می‌شود که ۲۵ روز کامل کار کرده باشیم. در غیر این صورت به میزان روزهایی که کار کردیم، بیمه ما واریز می‌شود.»

او تصریح می‌کند: «هر کدام از ما اعتراض کنیم، بلافاصله اخراج خواهیم شد. در حالی که ما نیز باید مانند سایر کارمندان و کارگران حق رفتن به مرخصی و برخورداری از مرخصی استعلاجی داشته باشیم.»

وی در خاتمه می‌گوید: «آن چه بیش از همه برای‌مان آزاردهند است، این که شنیده‌ایم شرکت بابت هر کدام از ما روزانه حدود ۳۰۰ هزار تومان از بانک‌ها دریافت می‌کند. اما به ما روزانه حدود ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان می‌دهد که باز هم از آن کم می‌کنند.»

Share: