گزارش های دریافتی حاکی از اعتراضات گسترده و بی سابقه در شهر مهاباد است. این اعتراض ها در چهل و یکمین روز خیزش سراسری مردم ایران و به دنبال مراسم خاکسپاری اسماعیل مولودی از جان باختگان اعتراضات اخیر آغاز شده است.

پیکر اسماعیل مولودی معروف به سمکو امروز با شعار انقلابی “کُردستان، کُردستان، گورستان فاشیستان” بر روی شانه های جوانان بدرقه شد. مردم با فریاد شهید نمی‌میرد یاد جاباخنگان را گرامی داشتند.

بنا بر گزارش های دریافتی بعد از آن تجمع بسیار بزرگی در مهاباد با شعارهای ضدحکومتی شکل گرفته است، مردم به فرمانداری مهاباد حمله کرده اند و فرمانداری به دست مردم افتاده و بخش هایی از آن به آتش کشیده شده است. همچنین گفته می شود اداره ی دارایی نیز به دست مردم افتاده است. مردم به کمیته ی امداد حمله کرده اند. همچنین گفته می شود معترضان فروشگاه کوروش وابسته به سپاه پاسداران را نیز آتش زده اند.

لحظه ی ورود مردم به فرمانداری مهاباد:

لحظه ی ورود مردم به فرمانداری مهاباد – 5 آبان 1401

بازداشت ها

دانیال حسینیان دانشجوی مهندسی عمران دانشگاه نوشیروانی بابل ورودی ۹۹، روز گذشته( ۴آبان) در جریان حمله یگان ویژه به دانشجویان معترض حین خروج از دانشگاه، مفقود شده و تلفن همراه ایشان نیز خاموش است.

سینا زحمتکش مزنگانی و علیرضا جعفرزاده دانشجویان مهندسی شیمی دانشگاه نوشیروانی بابل ورودی ۹۷، دیروز در جریان حمله یگان ویژه به دانشجویان معترض دانشگاه نوشیروانی بابل هنگام خروج از دانشگاه، مفقود شده و تا بدین لحظه هیچ اطلاعی از وضعیت ایشان در دست نیست.

آرش ودودفام دانشجوی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز روز ۴ آبان۱۴۰۱ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. از وضعیت فعلی و نهاد بازداشت کننده اطلاعی دردست نیست

سایر گزارش های چهل و یکمین روز اعتراضات سراسری

دادستان ملایر گفته است که یک پاسدار هنگام تعقیب خودرو متعلق به شرکت کنندگان در اعتراضات روز گذشته به ضرب گلوله کشته شده و تلاش برای یافتن افراد مسئول کشته شدن او در جریان است. به گزارش ایرنا، او گفته است که «در جریان اغتشاشات شامگاه چهارشنبه، نیروهای امنیتی به خودرویی مشکوک شده و دستور ایست به راننده می‌دهند، اما سرنشینان بی‌توجه به دستور متواری می‌شوند». به گفته دادستان ملایر، ماموران به تعقیب خودرو می‌پردازند و با تیراندازی آنان، خودرو متوقف و یک پاسدار به نام علی نظری به آن نزدیک می‌شود اما پس از بازکردن در خودرو، با شلیک مستقیم یکی از سرنشینان به شدت زخمی شده و بعدا جان خود را از دست می‌دهد. وی گفته است که یکی از سرنشینان خودرو در جریان درگیری زخمی شده است.

وزرای خارجه کانادا، آلبانی، آندورا، استرالیا، فرانسه، آلمان، ایسلند، کوزوو، لیبی، لیختن اشتاین، نیوزیلند و نروژ که همگی زن هستند روز چهارشنبه در بیانیه ای که وزارت خارجه کانادا منتشر کرد با زنان معترض ایرانی ابراز همبستگی کرده اند. آنها ضمن دفاع از حق زنان در برگزاری تجمع مسالمت آمیز برای کسب حقوق بنیادی خود نوشتند: «ما همچنین تشخیص می دهیم زنان ایرانی برای یک آینده بهتر برای همه ایرانی ها می جنگند و وظیفه اخلاقی ماست از آنها دفاع کنیم.»

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، به مناسبت چهلمین روز کشته شدن مهسا امینی با مردم ایران اعلام همبستگی کرد. او نوشت: امروز چهل روز از درگذشت مهسا امینی می گذرد. همانطور که مردم ایران و دیگران در سراسر جهان گرد هم می آیند، می خواهم به صراحت بگویم: ما در کنار شما هستیم. ما فراخوان‌های شما را برای اقدام می‌شنویم. و ما به پاسخگو کردن رژیم ایران در قبال رفتار منفور و شنیع آن ادامه خواهیم داد.

رابرت مالی، مذاکره‌کننده هسته‌ای ارشد و نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران از پیام همبستگی وزیران خارجه زن جهان با معترضان ایران حمایت کرد. او در توییتر خود نوشته است: «پیامی نیرومند از دوازده وزیر امور خارجه زن جهان حاوی همبستگی با زنان ایران. ما به این رهبران می‌پیوندیم تا سرکوب خشونت‌آمیز علیه شرکت‌کنندگان در اعتراضات مسالمت‌آمیز را محکوم و درخواست‌های آنها را برای آینده‌ای بهتر برای همه مردم ایران و زنان در همه جا را تکرار کنیم». اظهار نظر قبلی مالی در مورد خواسته‌های معترضان در ایران با انتقادهایی از سوی شماری از ایرانیان مواجه شد که او را به انعکاس نادرست این خواسته‌ها متهم کرده و خواستار برکناری او شدند.