اعتراض کارکنان قراردادی مدت موقت وزارت نفت نسبت به ۹ سال بلاتکلیفی

جمعی از کارکنان قراردادی مدت موقت وزارت نفت ، با ارسال یادداشتی به پایگاه نفت و انرژی، نسبت به بلاتکلیفی خود اعتراض کرده و خواستار رسانه‌ای کردن آن شدند.

متن کامل یادداشت کارکنان قراردادی مدت موقت نفت به شرح ذیل می باشد:

«با سلام خدمت دست اندرکاران رسانه خبری نفت آنلاین، اینحانبان جمعی از کارکنان قراردادی مدت موقت نفت در شرکت‌های زیر مجموعه وزارت نفت هستیم.

به استحضار می‌رساند، در شرایطی که نیروی انسانی به عنوان یکی از مهمترین سرمایه‌های صنعت نفت و انرژی کشور به شمار می‌رود و در مناسبت‌های مختلف از سوی دست‌اندرکاران پروژه ها در اکرام و احترام به آنها سخنان بر زبان رانده می‌شود، به جای این که از کارکنان قراردادی مدت موقت نفت به نحو احسن و به شکلی درخور این قشر زحمت‌کش حمایت کنند، متاسفانه در برخی موارد با سنگ‌اندازی موجبات سرخوردگی و ناامیدی این صنف را مهیا کرده‌اند.

محصور کردن کارکنان قراردادی مدت موقت، با صدور ابلاغیه‌ها و بخشنامه‌های سختگیرانه در جهت تبدیل وضعیت، مصداقی از این ناامیدی‌هاست که خواه ناخواه منجر به شعله‌ور شدن حس ناامنی در شاغلان و کارکنان قراردادی مدت موقت می‌شود که شبانه روز در بخش‌های عملیاتی، در گرما و سرما و در خط مقدم جنگ اقتصادی اجازه توقف به این حرکت جهادی را نمی‌دهند.

گواه فعالیت در خط مقدم صنعت نفت، شهدای جامعه قراردادی هستند که در دکل‌های حفاری و پالایشگاه‌های نفت و گاز تقدیم میهن نموده‌اند.

شهید محمد سلیمی و شهید فرزاد ارزانی از کارکنان قراردادی مدت موقت شرکت ملی حفاری ایران که در حادثه تلخ رگ‌سفید به شهادت رسید.

شهید مصطفی مددی از کارکنان قراردادی مدت موقت پالایشگاه تهران که در حادثه تلخ آتش‌سوزی در این پالایشگاه به شهادت رسید.

از یک سو فضاي شرکت‌ها به گونه‌ای شده كه كار كردن براي خيلي‌ها دشوار شده است و با توجه به ريزش شديد نيروهاي فني و متخصص، به خصوص در حوزهای عملياتی، تا الان هیچ فكری برای حل معضلات و مشكلات پرسنل قراردادی مدت موقت جهت تبدیل وضعیت به معین نشده است که موجب کاهش انگیزه این کارکنان شده است.

چه تفکری اجازه نمی‌دهد این کارکنان نظام ارتقاء یا نظام جبران، خدمات داشته باشند و چه منطقی بلاتکلیفی ۹ ساله یک جامعه ۳۴ هزار نفری را در صنعت پیشران اقتصاد کشور می‌پذیرد.

آیا وقت آن نرسیده است که به برخوردهای دوگانه با این کارکنان پایان داد؟

در پایان نمونه‌هایی از برخورد سلیقه‌ای با قوانین را یادآوری میکنیم:

۱-افزایش حقوق ابتدای سال=کارمندی

۲-عیدی پایان سال=کارمندی

۳-فوق‌العاده‌های پرداخت حقوق=عمومی کارگری

۴-پاداش بهره‌وری=کارگری

۵-فرمول اضافه‌کاری=کارگری»

لازم به یادآوری است که پیش از این نیز، سه‌شنبه ۱۴ مرداد ماه ۹۹، کارکنان قراردادی مدت موقت صنعت نفت، در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس و اعضای کمیسیون انرژی مجلس، در ۱۳ بند، اعتراض خود را نسبت به پایمال شدن حقوق‌شان از جمله، عدم یکسان‌سازی حقوق و طبقه‌بندی مشاغل، نبود امنیت شغلی، تبعیض میان پرسنل رسمی و غیررسمی، نبود خدمات بهداشت درمان و… رسانه‌ای کرده بودند.

Share: