اعتراض کارگران اخراجی نفت هفتگل نسبت به عدم بازگشت به کار

حدود ۴ سال از بیکاری کارگران پروژه احداث شرکت نمک‌زدایی نفت هفتگل می‌گذرد و این کارگران همچنان پیگیر بازگشت به شغل سابق خود هستند. اعتراض کارگران اخراجی نفت هفتگل به بلاتکلیفی و بیکاری آنها است.

کارگران پروژه ساخت شرکت نمک‌زدایی نفت هفتگل که هر کدام با سوابق بین ۴ تا ۵ سال کار، پس از اتمام پروژه به بهانه عدم نیاز از سوی کارفرما اخراج شده‌اند، تاکنون پیگیری‌هایشان برای بازگشت به شغل سابق خود بی‌پاسخ مانده است.

این کارگران چندین سال است که خواستار بازگشت به محل کار سابق خود هستند و از ابتدای آبان ماه ۹۹، چندین بار در برابر نهادهای دولتی از جمله فرمانداری هفتگل دست به تجمع اعتراضی زدند.

یکی از این کارگران بیکار شده نفت هفتگل می‌گوید: «جهت پیگیری مطالبات مزدی و تعیین‌تکلیف بازگشت به شغل سابق‌مان، هر چند روز به نهادهای مختلف استان و شهرستان سر می‌زنیم اما همچنان بلاتکلیف مانده‌ایم.»

بنا به گفته این کارگر معترض، آنها انتظار داشتند مسئولان پس از اتمام پروژه، از این کارگران بومی برای جذب کار استفاده می‌شد و آنها را در اولویت قرار می‌دادند.

هفتگل دومین شهر نفتی خاورمیانه

این کارگر عنوان می‌کند:‌ «هفتگل دومین شهر نفتی خاورمیانه است که با ۴۵ چاه فعال و به طور میانگین، روزانه بیش از ۴۵ هزار بشکه نفت صادر می‌کند، اما متاسفانه سهم جوانان این شهر از این خدمات تنها آلودگی آن است.»

یکی دیگر از کارگران بیکار شده نفت هفتگل می‌گوید: «من و بسیاری از همکاران اخراجی که از آغاز فعالیت این پروژه تا افتتاحیه بوده‌ایم و با بی‌مهری تمام اخراج شده‌ایم، تنها خواسته‌مان بازگشت به کار است.»

وی در ادامه تاکید می‌کند:

«ما به امید استخدام در این شرکت سختی‌ها کشیدیم و فرصت‌های شغلی زیادی را از دست داده‌ایم اما در سال ۹۶ وقتی پروژه نمک‌زدایی افتتاح شد، با بی‌مهری اکثر ما را به بهانه عدم نیاز اخراج کردند.»

بنا به گفته کارگران بیکار شده نفت هفتگل، طی این مدت برای تامین هزینه‌های زندگی خود و خانواده‌هایشان، به دستفروشی، مسافرکشی و انجام برخی مشاغل کاذب روی آورده‌اند و اکنون نگران آن هستند که با ادامه وضعیت موجود، نتوانند برای مدت زیادی با این شرایط زندگی را ادامه دهند.

از سوی دیگر، کارگران این واحد در طول چهار سالی که از کار اخراج شده‌اند، برای پیدا کردن شغل به واحدهای صنعتی و خدماتی زیادی مراجعه کرده‌اند، اما به دلیل شرایط سنی که دارند، تاکنون نتوانسته‌اند هیچ کاری برای رفع امورات زندگی و تامین هزینه معیشت پیدا کنند.

Share: