اعتراض کارگران به وام یک میلیون تومانی دولت با بهره ۱۲ درصد

پرداخت وام یک میلیون تومانی دولت با بهره بالا و چگونگی پرداخت این وام و در نهایت اینکه چه مشکلی از اقشار کم‌درآمد حل خواهد کرد، با اعتراض کارگران مواجه شد.

روحانی که با اعتراض کارگران و اقشار کم‌درآمد نسبت به بهره بالای این وام ناچیز روبه‌رو شد، اعلام کرد که وام به شکل قرض‌الحسنه داده خواهد شد.

این وام مرحمتی دولت که می‌بایست به ۲۳ میلیون نفر برسد، این سوال را پیش رو قرار داده که چه کسانی و چگونه این ۲۳ میلیون نفر را انتخاب می‌کنند؟

کارگران معترض معتقدند که اگر وام یک میلیون تومانی دولت به یک خانواده پنج نفره تعلق بگیرد، معنای آن این است که سهم این خانواده از وام مرحمتی دولت بیش از یک جفت کفش نخواهد بود.

روحانی، روز سه‌شنبه ۲۶ فروردین ماه، در جلسه اقتصادی، عقب‌نشینی خود را اعلام کرد و گفت:‌ «وام یک میلیون تومانی مثل قبل نیست و ۱۲ درصد سود آن را دولت پرداخت می‌کند و این وام قرض‌الحسنه شده است.»

ساعتی بعد از تصمیم دولت که یارانه اردیبهشت و خرداد این خانوارها پرداخت می‌شود و از تیر ماه به بعد ماهانه رقمی حدود ۳۵ هزار تومان به خاطر آن یک میلیون تومان وام که به صورت قرض‌الحسنه پرداخت شده برداشت‌ می‌شود، خبر اعتراض کارگران منتشر شد.

  • دستمزد پایین کارگران و زندگی در عمق یک پنجمی خط فقر

تبلیغات صورت گرفته در خصوص پرداخت وام یک میلیونی، زمانی اجرا می‌شود که درست یک هفته پیش، در زمان تصویب حداقل دستمزد کارگران، دولت در موضعی به نفع کارفرمایان، ۱۳ درصد از مبلغ پیشنهادی گروه کارفرمایی شورای عالی کارشان هم کمتر مصوب کرد.

اشاره کارگران به تصویب حداقل دستمزد سال ۹۹ است که روز پنج‌شنبه ۲۱ فروردین، بدون توجه به نرخ تورم و هزینه سبد معیشت خانوار، یک میلیون و ۸۳۵ هزار تومان تعیین شد.

کارگران می‌گویند که اگر حمایت مالی از اقشاری که به دلیل کرونا آسیب‌ دیده‌اند حق آن‌هاست، مردم باید بر پرداخت آن نظارت داشته باشند. این نظارت از طریق حضور تشکل‌ها، سندیکاها و اتحادیه‌های این مردم شکل خواهد گرفت.

کارگران، بهترین راه برای حمایت از خود را به رسمیت شناختن هویت مردم و تشکل‌های مستقل گروه‌ها و طبقات مختلف می‌دانند. بنابراین آنگاه که همه را در یک کیسه می‌ریزند و واژه مردم نیازمند را به کار می‌برند، اولین قدم برای چپاول ثروت کشور را برداشته‌اند.

بنابه این تصمیم دولت، هر خانواری که یک میلیون تومان تسهیلات را دریافت می‌کرد، تا ۲ سال آینده باید ماهانه ۴۷ هزار و ۵۰۰ تومان سود قسط می‌داد و در پایان، یک میلیون و ۱۴۰ هزار تومان به بانک باز‌می‌گرداند.

ضمن اینکه پرداخت این وام گرهی از مشکلات مردم باز نخواهد کرد؛ چراکه در شرایط کنونی این میزان وام کفاف خرید چند کیلو گوشت و مرغ و احتمالاً یکی دوبار فروشگاه رفتن را هم نمی‌کند.

Share: