اعتراض کارگران راه آهن آذربایجان به پرداخت نامنظم حقوق

کارگران راه آهن آذربایجان نسبت به پرداخت نامنظم حقوق و اجرا نشدن طرح تجمیع اعتراض دارند

کارگران راه آهن آذربایجان از روز شنبه ۱۷ مهرماه ۱۴۰۰، با وجود حضور در محل کار، از انجام کار خودداری می‌کنند. آنها به نامشخص بودن وضعیت مطالبات عقب‌افتاده خود معترض هستند.

به گفته منابع کارگری در راه آهن آذربایجان، جمعی از کارگران ابنیه فنی آذربایجان دست به اعتراض زده‌اند. این کارگران در خطوط ریلی شهرستان‌های سلماس، جلفا، آذرشهر، مرند و عجب‌شیر مشغول به کار هستند. کارگران در ادامه بی‌توجهی کارفرما به وضعیت مطالبات عقب‌افتاده آنها، چندین روز است کار خود را متوقف کرده‌اند.

به گفته کارگران راه آهن آذربایجان، دستمزد آنها از مردادماه تاکنون پرداخت نشده است. کارگران خواستار پرداخت حداقل بخشی از مطالبات عقب‌افتاده مزدی و بیمه‌ای خود هستند.

کارگران در توضیح وضعیت پرداخت حقوق خود که به آن اعتراض دارند، می‌گویند: «جدا از دو ماه دستمزد عقب‌افتاده، به شرایط نامشخصی که برای پرداخت سایر مطالبات‌مان در آن گرفتار هستیم، اعتراض داریم.»

آنها افزودند: «به غیر از حقوق، بیمه عقب‌افتاده، اجرای طرح همسان‌سازی و تجمیع درباره کارگـران راه آهن آذربایجان صورت نگرفته است.»

به گفته کارگران معترض، اصلی‌ترین مشکلات آنها از زمان واگذاری خطوط ابنیه فنی آذربایجان به بخش خصوصی شروع شده است. تا جایی که امروز کارگران در شرایط ناعادلانه و سخت، کار و امرار معاش می‌کنند.

تاخیر در پرداخت حقوق کارگران به دلیل حضور پیمانکاران

از طرفی بدلیل حضور پیمانکاران در راه آهن، هر ماه حقوق کارگران با تاخیر پرداخت می‌شود. کارگـران راه آهن آذربایجان از امنیت شغلی برخوردار نیستند. در صورت اخراج از کار، هیچ امکانی برای پیگیری مطالبات‌شان وجود ندارد.

کارگران می‌گویند: «سال‌ها است پیگیر اجرای طرح تجمیع برای همه کارگران پیمانکاری هستیم. اما هنوز مسئولان تن به اجرای آن نداده‌اند. طرح تجمیع به موضوع یکسان‌سازی حقوق و شرایط کار بهتر برای همه کارگران منجر خواهد شد. علاوه بر این نظارت و اجرای قانون را نیز در خصوص کارگران تسهیل خواهد کرد.»

کارگران افزودند: «ما در شرایط سخت مشغول نگهداری و تعمیرات خطوط ریلی راه آهن آذربایجان هستیم. امنیت قطارهای مسافربری را تامین می‌کنیم. در نتیجه بخش‌های زیربنایی مانند کارهای تعمیر و نگهداری راه آهن نباید به شرکت‌های خصوصی واگذار شود. شرکت‌هایی که در پرداخت حقوق کارگران خود با مشکل مالی روبرو هستند. آنها در تهیه قطعات و وسایل نگهداری از لحاظ منابع مالی دچار مشکل هستند و امکان تهیه آنرا را ندارند.»

Share: