اعتراض کارگران شرکتی خطوط ابنیه فنی راه آهن نسبت به اجرا نشدن طرح تجمیع

بیش از ۷هزار نفر کارگران شرکتی خطوط ابنیه فنی راه آهن کشور نسبت به اجرا نشدن طرح تجمیع اعتراض دارند. این کارگران تحت مسئولیت چندین شرکت پیمانکاری با حداقل حقوق و مزایا مشغول کار هستند. آنان اغلب در مناطق و نواحی محروم کشور فعالیت می‌کنند.

کارگران می‌گویند: «ما خواستار اجرای طرح تجمیع و قرارگیری کارگران خط و ابینه فنی راه آهن در این طرح هستیم. متاسفانه با وجود درخواست‌ها، سالیان است این طرح هنوز برای کارگران ابنیه فن اجرا نشده است. در حالی که تجمیع کارگران پیمانکاری شرکت‌های مختلف یکی از مطالبات قدیمی است. اجرای طرح تجمیع موجب یکسان‌سازی شرایط کار شده و نظارت و اجرای قانون را تسهیل می‌کند.»

کارگران افزودند: «تغییراتی در مالکیت شرکت تراورس بعنوان بزرگترین شرکت خدماتی در راه آهن بوجود آمده است. بیشتر کارگران شاغل در خطوط ریلی تحت مسئولیت این شرکت کار می‌کنند. درخواست کارگران از مدیرعامل بعنوان متولی اصلی این کارگران این است که برای رفع تبعیض همه کارگران را تجمیع نماید.»

بنابه گفته کارگران، تعدادی از همکاران آنها در سایر واحدهای راه آهن تجمیع شده‌اند. اما این طرح برای کارگران خطوط ابنیه فنی راه آهن اجرا نشده است. با وجود پیگیری‌های فراوان کارگران ابنیه فنی، تاکنون هیچ حمایتی از جانب مسئولان شامل حال آنها نشده است.

مزایای طرح تجمیع برای کارگـران شرکتی خطوط ابنیه فنی راه آهـن

کارگـران به مزایای این طرح پرداختند. آنها می‌گویند: «پرداخت همزمان حقوق و مزایای پرسنل در تمامی نواحی از جمله مزایای این طرح است. همچنین شفاف‌سازی هزینه‌ها، کاهش سود پیمانکار، کاهش هزینه‌های راه‌آهـن از دیگر مزایای طرح تجمیع می‌باشد. علاوه بر اینها کاهش حجم کار تدارکات به لحاظ انجام تشریفات مناقصه، مزایای طرح تجمیع قراردادها است.»

کارگران به پرداخت نامنظم حقوق و بیمه خود اعتراض دارند. یکی از کارگـران می‌گوید: «جدا از یک تا دو ماه دستمزد عقب‌افتاده، بیمه از مشکلات جدی است. این معضل دامان کارگـران ابنیه فنی راه آهـن را در شرایطی که بیماری کرونا همه‌گیر شده، گرفته است.»

وی افزود: «اخیرا به دستور مدیرعامل راه آهن به همه کارگران و کارکنان بلیط اداری تعلق گرفته است. اما با گذشت چند روز متوجه شدیم سهیمه بلیط اداری تنها برای کارگرانی است که تجمیع شده‌اند. در حالیکه کارگران ابنیه فنی در تمام فصول سال در سرما و گرما به کار سخت و طاقت‌فرسا مشغول هستند. اما عده‌ای دیگر حقوق و مزایای خود را سر زمانبندی می‌گیرند.»

وی در خاتمه خطاب به مدیرعامل راه آهن می‌گوید: «آقای رسولی خط پیکره اصلی راه آهن است. بهتر بود کارگران خدماتی را زودتر از سایر کارگران تجمیع می‌کردید.»

Share: