اعتراض کارگران شهرداری آبژدان از انباشته شدن مطالبات مزدی

کارگران شهرداری آبژدان واقع در شهرستان اندیکا در استان خوزستان، به انباشته شدن مطالبات خود معترض هستند. این کارگران که به صورت پیمانکاری مشغول به کار هستند، ۲۰ ماه دستمزد و ۱۱ ماه حق بیمه برایشان واریز نشده است.

بنابه گفته کارگران شهرداری آبژدان که حدود ۵۰ کارگر هستند، از اسفندماه ۹۷ تاکنون، ۲۰ ماه طلب مزدی دارند. آنها علاوه بر مشکلات معیشتی ناشی از پرداخت نشدن حقوق، مطالبات بیمه‌ای نیز برایشان مشکلاتی ایجاد کرده است. کارگران برای دریافت خدمات درمانی خود و خانواده‌هایشان از بیمارستان‌های ملکی تامین اجتماعی دچار مشکل شده‌اند.

کارگران می‌گویند: «با وجود پیگیری‌های مستمر برای دریافت حقوق، مسئولان شهری پاسخ قانع‌کننده‌ای به ما نمی‌دهند.»

افزایش نیروی کار بهانه‌ای برای پرداخت نکردن دستمزد کارگران

آنها افزودند:‌ «کار می‌کنیم، اما از دستمزد خبری نیست. مدیران شهری نیز افزایش نیرو را بهانه می‌کنند. آنها در پاسخ به مطالبات ما می‌گویند که در هر دوره از برگزاری انتخابات شورای شهر، افرادی به صورت غیرقانونی و بی‌ضابطه جذب شهرداری شده‌اند. در نتیجه درآمد شهرداری کفاف پرداخت حقوق این تعداد نیرو را نمی‌کند.»

به گفته کارگران شهرداری آبژدان، درآمد شهرداری نیز پایدار نیست. یکی از منابع درآمد، دریافت ارزش افزوده و عوارض شهری است. اما عوارض و مالیات بر ارزش افزوده، مبلغ ناچیزی است. این میزان دریافتی نه تنها کفاف هزینه‌های جاری شهرداری را نمی‌دهد، بلکه پاسخگوی حقوق کارگران هم نیست. به همین دلیل شهرداری در پرداخت حقوق کارگران ناتوان است.

کارگران می‌گویند: «یک ماه از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ گذشته است. انتظار داریم مسئولان پیگیر دستمزد عقب‌افتاده کارگـران شهـرداری آبژدان در شهرستان اندیکا باشند.»

کارگران در پایان اظهار داشتند: «ما کارگران پیمانکاری شهرداری آبژدان، تقریبا بی‌پناه‌ترین گروه از کارگران شهرداری‌های استان خوزستان هستیم. ما حتی برای دریافت مطالبات مزدی و حق بیمه خود، دست‌مان به جایی بند نیست. از این رو مسئولان بایستی صدای ما را بشنوند.»

کارگـران شهـرداری آبژدان، بارها برای مطالبات ماه‌ها دستمزد خود دست به اعتراض زده‌اند. اما متاسفانه مسئولان عزمی برای حل مشکلات آنها ندارند.

Share: