اعتراض کارگران شهرداری بستان به نحوه پرداخت حقوق

کارگران شهرداری بستان واقع در دشت آزادگان از استان خوزستان اعتراض خود را به نحوه پرداخت حقوق اعلام کرده‌اند.

حدود ۱۷۰ کارگر در مجموعه شهرداری بستان مشغول بکار هستند. این کارگران از روند پرداخت حقوق معترض هستند. آنان می‌گویند: «حدود ۱۴ ماه مطالبات عقب‌افتاده مزدی طلبکار هستند. بیمه این کارگران نیز حدود ۳ سال است پرداخت نشده است.»

کارگران شهرداری بستان از افزایش مطالبات مزدی خود در ماه‌های آینده نگران هستند. آنان افزودند: «با اینکه کارگران مستمر پیگیر دریافت حقوق خود هستند، اما مسئولان شهری پاسخ قانع‌کننده‌ای نمی‌دهند.»

کارگران افزودند: «در طول سال جاری و سال گذشته چندین بار در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق تجمع کردیم. چند بار دست از کار کشیدیم، اما متاسفانه اقدامات ما بی‌پاسخ مانده است.»

کارگران شهرداری بستان در بخش‌های مختلف این مجموعه مشغول کار هستند. آنان می‌گویند: «کار می‌کنیم، اما از حقوق و دستمزد خبری نیست. از فروردین ماه سال ۹۹ تاکنون، هر ماه بصورت علی‌الحساب یک الی دو میلیون تومان حقوق دریافت کرده‌ایم. در شرایط اقتصادی فعلی حتی اگر دستمزد کارگران کامل نیز پرداخت شود، امکان تامین نیازهای ضروری خانواده خود را نداریم.»

بنابه گفته کارگران، یکی از مشکل اصلی شهرداری، تغییر مستمر شهرداران از سوی اعضای شورای شهر است. هر شهردار حدود یک سال تا یک سال و نیم بیشتر در شهرداری بستان مسئولیت نداشته است. پس از آن و قبل از هر اقدامی تحت عنوان‌های مختلف کنار گذاشته شده‌اند.

طبق معمول همه شهرداری‌های، بهانه پرداخت نکردن حقوق کـارگران، کمبود منابع مالی شـهرداری عنوان می‌شود.

مقامات شهرداری می‌گویند: «همین حداقل پرداختی به کارگران، با استفاده از بودجه اندکی صورت می‌گیرد. بودجه‌ای که اداره مالیات بابت ارزش افزوده به شهرداری واریز می‌کند. خارج از این منابع مالی دیگری نداریم.»

کارگران شهرداری بستان اظهار داشتند: «بنظر می‌رسد در وضعیت کنونی نحوه پرداخت حقوق همانند ماه‌ها و سال‌های گذشته باشد. ما کارگران شهرداری نمی‌دانیم با این گرانی‌ها و تورم، چگونه باید هزینه‌های سنگین زندگی خود را تامین کنیم.»

کارگران در خاتمه افزودند: «بستان یکی از شهرهای گرمسیر دشت آزادگان هم مرز با شهر العماره استان میسان عراق است. کارگران ساعت‌ها در زیر آفتاب داغ و سوزان مشغول کار هستند. اما مشخص نیست شهرداری بستان چه زمانی قصد دارد مطالبات مزدی کارگران را پرداخت نماید.»

کارگران شهرداری در کل کشور از جمله شغل‌هایی است که طی دوران کرونا نیز فعالیت آنها تعطیل‌بردار نبود. با وجود زحمات فراوان، سختی کار و درگیر شدن با بیماری کرونا، اما مسئولان شهرداری و بخصوص پیمانکاران از آنها حمایت نکردند. تنها انتظار و توقع کارگران، پرداخت به موقع دستمزد آنان بود که این کار نیز صورت نگرفته است.

Share: