اعتراض کارگران شهرداری نیکشهر نسبت به عدم پرداخت ۴ ماه حقوق

اعتراض کارگران شهرداری نیکشهر نسبت به عدم پرداخت ۴ ماه حقوق معوقه آنان همچنان ادامه دارد.

نیکشهر یکی از شهرستان‌های محروم استان سیستان و بلوچستان است. کارگران شهرداری نیکشهر، ۴ ماه است که بدون دریافت حقوق مشغول به کار هستند و این کارگران بی‌دفاع زندگی سختی را می‌گذرانند، در حالی که چشمان منتظر زن و فرزندان‌شان برای لقمه‌ای نان، همیشه به دستان این مردان دوخته شده‌است.

کارگران شهرداری نیکشهر، با اشاره به این که ۴ ماه است هیچ‌گونه حقوقی دریافت نکرده‌اند، می‌گویند: «دریافت نکردن حقوق مشکلات زیادی را در زندگی ما بوجود آورده است به خصوص در این دوره که به علت شیوع ویروس کرونا، کسب و کارها کساد و گرانی‌ها بیداد می‌کند.»

بنا به گفته برخی کارگران، اکثر آنها مستاجر هستند و حقوق‌های عقب‌افتاده، منجر به ایجاد تنش بین آنان و صاحب‌خانه شده است.

کارگران شهرداری نیکشهر می‌گویند: «سختی خانواده‌های ما در حدی است که در تامین ابتدایی‌ترین اقلام و اجناس مصرفی مورد نیاز درمانده و عاجز هستند؛ موضوعی که به اعتبار، منزلت و کرامت ما خدشه وارد آورده و زندگی‌مان با چالش‌های زیادی مواجه شده است.»

این کارگران در ادامه می‌گویند: «آیا مسئولان درک می‌کنند ۴ ماه حقوق نگرفتن یعنی چه؟ اگر حقوق مدیران استانی و سایر مسئولان، یک ماه دیرتر پرداخت شود، باز هم سکوت کرده و از صبوری دم می‌زنند؟»

شهردار نیکشهر وعده داده است که طی روزهای آینده، یک ماه از حقوق این کارگران زحمت‌کش را پرداخت کند و حقوق معوقه آنها به سه ماه برسد.

وی علت تاخیر در پرداخت حقوق کارگران را نداشتن درآمد پایدار و تخصیص هزینه ۲ درصد سوخت از سوی سازمان شهرداری‌های کشور عنوان می‌کند.

فریبرز باور، شهردار نیکشهر در این رابطه می‌گوید: «با توجه به مشکلی که در فروش سوخت وجود دارد، ماهانه صد میلیون تومان به ما اختصاص داده‌اند، در حالی که نیاز حقوقی شهرداری نیکشهر ماهانه ۴۰۰ میلیون تومان است.»

این وضعیت عموم شهرداری‌ها در همه استان‌ها و همه شهر‌ها است. همه از نبودن اعتبار برای پرداخت دستمزد ناچیز کارگران محروم شهرداری می‌گویند. اما سؤال این است اگر اعتبار مالی کافی، برای پرداخت دستمزد اندک کارگران شهرداری در دسترس نیست، چگونه است که پرداخت حقوق چند میلیونی و چند ده میلیونی مدیران و مسئولان در ارگان‌های مختلف، حتی یک مورد هم با تأخیر مواجه نمی‌شود؟

Share: