اعتراض کارگران فولاد سمنان به توزیع ناعادلانه واکسن

تاکنون کمتر از ۱۰ درصد از جامعه واکسن دریافت کرده‌اند که اغلب نیز واکسن‌هایی غیرمعتبر بوده است. اما در این امر نیز باز کارگران محروم واقع شده‌اند. کارگران فولاد سمنان از جمله کارگرانی هستند که به بی‌عدالتی در توزیع واکسن اعتراض دارند.

یکی از کارگران فولاد سمنان ضمن اعتراض به این بی‌عدالتی می‌گوید: «۱۸ ماه از شیوع کرونا می‌گذرد. به دلیل این که مجبور بودیم، هر روز سر کار حاضر شده‌ایم. تقریبا همه کارگران کرونا گرفته‌اند.»

این کارگر افزود: «کارگران فولاد سمنان پس از مبتلا شدن به کرونا، شرایط سختی گذراندند. خدا می‌داند با این وضعیت اقتصادی و هزینه‌های درمان چگونه سر کردیم.»

وی ادامه می‌دهد: «بسیاری از کارمندان در این مدت شیوع کرونا، دورکاری شامل حالشان شده است. آنها واکسن زدند، اما ما که حتی یک روز هم در این دوران تعطیل نبودیم، هنوز واکسن نزدیم.»

این کارگر معترض تاکید می‌کند: «من به نمایندگی از همکارانم موضوع را اطلاع‌رسانی کردم. شاید صدایمان به گوش مسئولان برسد. ما واقعا با ۴ میلیون تومان حقوق نمی‌توانیم در این شرایط زندگی کنیم.»

وی در خاتمه از وزیر کار جدید دولت رئیسی می‌خواهد که به کارگران توجه بیشتری داشته باشد.

واکسیناسیون عمومی خواست همه کارگران

البته این موضوع تنها به کارگران فولاد سمنان برنمی‌گردد که از تبعیض و بی‌عدالتی اعتراض دارند. با ورود به پیک پنجم کرونا و بحرانی شدن شرایط، روزانه بنابه آمار رسمی بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر جان خود را از دست می‌دهند. افزایش حیرت‌انگیز آمار مبتلایان و جان‌باختگان کرونا سبب شد تا کارگران نیز بر این خواسته پایه‌ای تاکید کنند.

روز گذشته (چهارشنبه ۳ شهریورماه) بیانیه بیش از ۹ اتحادیه و سندیکاهای کارگری و بازنشستگان منتشر شد. در این بیانیه اعلام شد که عدم اجرای واکسیناسیون فوری، رایگان، عمومی و استاندارد جنایت است.

پیش از این نیز در اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه، یکی از محورهای مطالبات‌شان واکسینه کردن کارگران بود. کمااینکه کارگران در صنعت نفت نیز با برگزاری تجمع اعتراضی و دست کشیدن از کار، خواستار واکسیناسیون کارگران شده بودند.

اقدام واکسینه کردن قطره‌ چکانی مردم و بخصوص کارگرانی که مجبور هستند برای تامین معیشت خود سر کار بروند، به ابتلا و جان باختن هرچه بیشتر آنها منجر خواهد شد.

حکومت و بطور مشخص خامنه‌ای قصد واکسیناسیون مردم را در سریع‌ترین زمان ممکن با واکسن معتبر ندارد. در نتیجه کارگران برای وصول این مطالبه پایه‌ای و حیاتی راهی جز اعتراض و اعتصاب سراسری ندارند.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *