اعتراض کارگران معدن آسمینون تا رسیدن به خواسته‌‌هایشان ادامه دارد

 اعتراض کارگران معدن آسمینون منوجان از روز سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ آغاز شده و تا کنون ادامه دارد. خواسته اصلی کارگران امنیت شغلی، اجرا شدن درست طرح طبقه‌بندی مشاغل و اعتراض به طرح جدید قرارداد پیمانکاری است.

کارگران با توجه به قراردادهای قبلی تجربه خوبی از قراردادهای پیمانکاری ندارند. آنها خواستار بستن قرارداد مستقیم با کارفرما اصلی یعنی شرکت فاریاب هستند.

 معدن کرومیت آسمینون بیش از ۱۲۰۰ کارگر دارد و در سال گذشته طی ۲ دوره چند ماهه تعطیل شده بود. شرکت‌های پیمانکاری به بهانه‌های مختلف از پرداخت حقوق و سایر مزایای خودداری می‌کند.

مشکلات صنفی کارگران معدن آسمینون

اسماعیل محمودی نماینده کارگران در مصاحبه با اقتصاد۲۴ (۳۰ اردیبهشت۱۴۰۰) به بیان مشکلات کارگران پرداخت. وی اظهار داشت: «تنها پس از اعتراضات کارگران بالاخره معوقات مزدی کارگران تسویه شد. در عین حال یکی از مطالبات کارگران بازنگری در طرح طبقه‌بندی مشاغل است. این طرح از سال ۷۸ که اجرایی شده هنوز بازنگری نشده است.

همچنین کار‌های سخت و زیان‌آور موضوع ماده ۵۲ قانون کار که با محوریت کاهش ساعات کار است که قانون مقرر کرده است. در کار‌های سخت و زیان‌آور ساعات کار نباید از ۳۶ ساعت درهفته تجاوز نماید؛ درحالی که در کار‌های عادی ساعات کار ۴۴ ساعت در هفته است. یعنی در معادن ساعات کاری ۱۴۴ ساعت و غیر از آن ۱۷۶ ساعت باید باشد. اما کارفرما به صورت غیرقانونی ساعات کار در معادن را ۱۵۷ ساعت و غیر از آن ۱۹۲ ساعت اعلام کرده است. کارگران به این ترتیب مجبور هستند بیگاری کنند.»

استفاده کارفرما از اعتراض کارگران برای رسیدن به اهدافش

کارفرما از اعتراضات کارگری برای گرفتن امتیاز از دولت استفاده می‌کند. در این مسیر کارفرما با استفاده از اعتراضات کارگران به برخی از اهدافش هم رسیده است. اما کارگران بدلیل اعتراضات خود در خطر بازداشت و اخراج قرار دارند.

 محمودی مشکلات کارفرما برای ندادن حقوق کارگران را بهانه‌ای واهی می‌داند. وی تصریح کرد: «مشکلات مالی کارفرما تماما بهانه است. ما در سال گذشته ۳ کشتی ۳۰ هزار تنی صادر کردیم و در عین حال ۵۰ هزار تن دیگر نیز تولید داشتیم.

اگر ارقام قیمت کرومیت در بازار بندرعباس و بازار جهانی به ازای هر تن را محاسبه کنید، خواهید دید که چه ارقام بالایی می‌شود. در حالی که رقم دستمزد کارگران در هر ماه حدودا ۶ میلیارد تومان بوده است. حتی اگر مخارج دیگر را اضافه کنیم، خواهیم دید که کارفرما سود داشته است یا ضرر. صحبت‌های کارفرما تنها بهانه‌ای برای کاهش حقوق کارگران بوده است.»

در حالی کارفرما مدعی ورشکستگی است که قیمت کرومیت با ۵۰ درصد رشد از ۲۰۰ به ۳۲۰ دلار رسیده است.

تاکید کارگران معدن آسمینون بر ادامه اعتراضات تا رسیدن به خواسته‌هایشان

عدم رسیدگی مسئولین به وضعیت کارگران، کارفرما را به حذف امکانات رفاهی ترغیب می‌کند. حذف امکانات رفاهی معمول در یک کارگاه مانند داشتن سرویس ایاب و ذهاب، اصرار بر عقد قرارداد با پیمانکاران و عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل باعث تشدید فشار به کارگران شده است. اعتراضات چند باره باعث شده که آنها در هر مرحله به قسمتی از حقوق‌شان برسند. در حال حاضر هم کارگران بخوبی می‌دانند که فقط با استمرار اعتراضات است که می‌توانند به حقوق اساسی خود برسند.

Share: