سازمان تامین اجتماعی به درخواست بازنشستگی کارگران معدن البرز شرقی، با گذشت بیش از ۱.۵ سال هنوز پاسخ مشخصی نداده است

کارگران معدن البرز شرقی نسبت به طولانی شدن پروسه بازنشستگی خود وکارشکنی سازمان تامین اجتماعی اعتراض دارند. این کارگران بیش از ۲۰ سال است، در معادن زغال‌سنگ مشغول بکار می‌باشند. به دلیل کار سخت در معدن همگی آنها در وضعیت جسمی نامناسبی هستند. برخی از کارگران بیش از یک سال است که بدنبال بازنشستگی خود هستند، اما مدیران سازمان تامین اجتماعی به آنها پاسخ مشخصی نمی‌دهند.

شرکت معدن البرز شرقی در استان سمنان قرار دارد و از نظر مالی در وضعیت مطلوبی است. کارگران معدن البرز شرقی می‌گویند اگر سازمان تامین اجتماعی درخواست واریز ۴ درصد به شرکت را بدهد، سریعا این وجه واریز شده و ریل بازنشستگی کارگران شروع می‌شود. سازمان تامین اجتماعی با تاخیر در ریل بازنشستگی کارگران معدن البرز شرقی تلاش می‌کند مقدار بیشتری از حقوق آنها را به نفع صندوق خود به سرقت ببرد. به همین دلیل کارگران مجبور به چند سال کار بیشتر در معدن هستند.

یکی از کارگران معدن البرز شرقی در رابطه با مشکلات خود و سایر همکارانش می‌گوید:

«قانون می‌گوید کارگر مشاغل سخت و زیان‌آور باید بعد از۲۰ سال کار متوالی بازنشسته شوند؛ اما به دلیلِ طولانی شدن کارهای مربوط به بازنشستگی بیش از بیست سال در معدن کار می‌کنیم.»

کارشکنی ۱.۵ ساله اداره تامین اجتماعی دامغان

اداره تامین اجتماعی دامغان تاخیر در بازنشستگی کارگران معدن البرز شرقی را تعداد بالای پرونده‌ها عنوان می‌‌کند. اما این اشکال نمی تواند سبب تاخیر ۱.۵ ساله در انجام این کار باشد.

یکی از فعالان کارگری در رابطه با کارشکنی سازمان تامین اجتماعی می‌گوید:

«ما پرونده‌هایی داریم که ۲ تا ۳ سال در راهروهای اداره کار و تأمین اجتماعی سرگردان هستند؛ درحالیکه این مشکل می‌تواند با اقدام مناسب و به موقع ادارات مربوطه رفع شود… گاهی برخی از کارگران در طول دوره‌ کار خود در چند کارگاه متفاوت کار کرده‌اند و عناوین شغلی آنها متفاوت است. وقتی کارگر برای انجام کارهای بازنشستگی مراجعه می‌کند لیست کامل مشاغل او را در اختیارش قرار نمی‌دهند. یک پرونده سخت و زیان‌آور گاهی یک سال طول می‌کشد و بعد از آن تازه به کارگر می‌گویند عنوان شغلی یکی از کارها را درخواست کرده‌اید و باقی عناوین شغلی شما در پرونده نیست! خب این چه برخوردی است؟! کارگر در ابتدا درخواست بررسی سال‌های دوره خدمت خود را دارد. سازمان مربوطه مکلف است از همان ابتدا این قبیل مشکلات را حل کند.»

تلاش مقامات دولتی برای تاخیر در بازنشستگی کارگران

مقامات حکومتی تلاش می‌کنند با کارشکنی در بازنشستگی کارگران معدن البرز شرقی، زمان بازنشستگی را به تاخیر بیندازند تا کارگران پول بیشتری به صندوق بازنشستگی واریز کنند. سران حکومت حتی تلاش کردند، سن بازنشستگی را بیشتر کنند تا بتوانند از ورشکستگی صندوق‌ها جلوگیری کنند. دخالت دولت در صندوق‌های بازنشستگی در حالی است که این صندوق‌ها بایستی مستقل باشند؛ اما دولت با سرقت دارایی‌هایشان، آنها را به خود وابسته کرده و در نهایت هم از پرداخت مستمری آنها شانه خالی می‌کند. به همین دلیل، اعتراضات بازنشستگان در یک سال گذشته به صورت مستمر در کف خیابانها ادامه داشت.