اعتراض کارگران معدن بیتومین ایوان

کارگران معدن بیتومین ایوان، واقع در استان ایلام که در وضعیت ایمنی وبهداشت کار نامناسب روزی ۱۲ ساعت کارمی کنند، بیمه، سنوات و حقوق معینی ندارند و کارفرمای این معدن، حتی اجازه ورود بازرسان تامین اجتماعی را به کارگاه نمی‌دهد.

محمد ۳۱ ساله، یکی از کارگران معدن بیتومین در ایوان است. این کارگر معدن بیتومین ایوان، روز پنج شنبه ۱۵ خردادماه، به خبرگزاری فارس در ایلام گفت: «هر روز کار کردن در معدن برای‌مان سخت‌تر می‌شود، می‌ترسیم که روزی برسد و میان این سنگ‌های سیاه گیر بیفتیم؛ چراکه ایمنی در این معدن ضعیف است. ایمنی در معادن باید جدی گرفته شود؛ اما خبری از آن نیست.»

وی که تحصیلات کارشناسی ارشد دارد، با بیان اینکه، درد را باید لمس کنید، گفت: «مجبورم تمام جوانیم را برای گذراندن در این معدن صرف کنم. روزی ۱۲ ساعت کار کردن سخت، در معدن برای‌مان عادی است؛ اما درد ما پرداخت نشدن بیمه است.»

محمد ادامه داد: «ما نه حقوق معینی داریم و نه عیدی یا سنوات؛ آخر انصاف و مروت کجا رفته است؟ برخی از ما به سختی سرفه می‌کنیم، همه به فکر منافع خودشان و افزایش حساب‌های بانکی‌شان هستند و ما درون این معادن شاید حبس شده باشیم و کسی صدای‌مان را نمی‌شنود.»

یکی دیگر از کارگران گفت: ‌«دل‌خوشی ما شاید ۲ ساعت هوای سالم و نفس کشیدن در هوایی است که این روزها آرزوی‌مان شده است. شاید بشود این شرایط را تحمل کرد؛ اما پرداخت نشدن سنوات، بیمه و… انگیزه را از کارگران می‌گیرد.»

وی افزود: «حال باید پرسید مقصر درد و رنج و آه این کارگران کیست؟ آن‌هایی که با کاستن از هزینه‌های اداره معادن، ابتدایی‌ترین ملزومات کار ایمنی و عدم پرداخت بیمه در حق کارگران را منع می‌کنند؟ آیا مسئولین می‌دانند که ۱۱ ساعت کار آن هم در عمق ۳۰ متری زمین چه زحمتی دارد؟

سهیلا ملکشاهی، مدیرکل تامین اجتماعی ایلام  گفت: کارفرما اجازه ورود به بازرسان تامین اجتماعی به محل کارگاه را نمی‌دهد.

وی افزود: «کارگران می‌توانند از طریق اداره کار شکایت کنند. این در حالی است که بازرسان اداره تامین اجتماعی، چندین بار برای شناسایی و وضعیت بیمه کارگران اقدام کرده‌اند؛ ولی متاسفانه با درب بسته روبرو شده‌اند.»

مدیرکل تامین اجتماعی ایلام خاطرنشان کرد: «درخواست بیمه شدن کارگران از مطالبات به حق آن‌ها است و سرپیچی از برخی قوانین توسط کارفرمایان، باید در دستور کار جدی مسئولان قرار بگیرد و با آنها برخورد شود.»

بیتومین (قیر طبیعی یا معدنی) اصطلاح محلی گیلسونایت که جهت تولید انواع رزین و واکس، آسفالت، مواد حفاری و جوهر به‌کار می‌رود.

Share: