اعتراض کارگران واگن‌پارس در خصوص سهامداری مپنا و سطح پایین دستمزدشان

طی روزهای جمعه و شنبه هشتم و نهم آذرماه شماری از کارگران واگن‌پارس در اعتراض به لاینحل ماندن مسائل مربوط به سهامداری و سطح پایین دستمزدها، اعتصاب کردند. در جریان اعتصاب کارگران کارخانه واگن‌پارس که یک تولیدکننده واگن‌های قطار است، دست‌کم دو تن از اعتصاب‌گران احضار شده‌اند.

به نقل از کارگران صنایع ریلی واگن‌پارس، گفته شده که با وجود اینکه شرکت مپنا سهام واگن‌پارس را خریداری کرده، هنوز بحث‌های مالی و مدیریتی آن در واگن پارس انجام نگرفته است.

این درحالی است که نمایندگان شرکت مپنا، تاکنون فقط یکبار قبل از خرید سهام واگن‌پارس به شرکت آمدند و بعد از گذشتن بیش از یک ماه، هنوز نمایندگان‌شان را به شرکت نفرستاده‌اند و مسائل مالی و مدیریتی بلاتکلیف است.

به گفته کارگران واگن‌پارس ، در صورتی که انتقال سهامداری به درستی صورت نگیرد، شرکت‌های سفارش ‌دهنده نیز اعتماد نخواهند کرد.

کارگران همچنین خواستار افزایش دستمزد خود و همسان‌سازی آن با شرکت‌های ریلی مشابه هستند. مسئولان گرچه قول رسیدگی به این خواست کارگران را داده‌اند، اما هنوز به وعده خود عمل نکرده‌اند.

دو تن از کارگران واگن پارس در پی اعتصاب احضار شده‌اند. به گفته‌ی محمدتقی آبایی، مدیر کل اداره کار استان مرکزی بازداشت نشده‌اند؛ بلکه از آن‌ها «تعدادی سوال پرسیده شده است.»

لازم به ذکر است که کارگران دو کارخانه بزرگ اراک روز یکشنبه ۱۰ آذر در اعتراض به نامشخص بودن وضعیت کارخانه‌ها و عدم پرداخت حقوق‌های عقب افتاده خود، دست به اعتراض زدند. کارگران دو ابرشرکت پیمانکاری صنعتی، هپکو و آذرآب، در خیابان اقدام به برگزاری راهپیمایی اعتراضی کردند.

محمدتقی آبایی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی در ارتباط با وضعیت این دو کارخانه امروز دوشنبه ۱۱ آذر به خبرگزاری مهر گفت هپکو به سازمان خصوصی‌سازی واگذار شده؛ اما تاکنون از سوی این سازمان هیچ اقدامی برای واگذاری مجدد آن صورت نگرفته است.

Share: