اعتراض کارگران پویا نصب پارس در پتروشیمی مرجان

کارگران پتروشیمی مرجان (شرکت مهندسی پویا نصب پارس) زیرمجموعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران واقع در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس عسلویه در استان بوشهر، از عدم پرداخت یک ماه و نیم حقوق و مطالبات دیگر خود در مضیقه هستند و نسبت به این وضعیت اعتراض دارند.

روز دوشنبه ۸ اردیبهشت ماه، این کارگران به یک رسانه محلی گفتند:‌ «شرکت پیمانکار نیمی از حقوق اسفند ماه سال گذشته و حقوق فروردین ماه ۹۹ را پرداخت نکرده و کارگران این شرکت با مشکلات جدی در تأمین زندگی مواجه شده‌اند.»

آن‌ها افزودند: «شرکت از پرداخت حق کمپ نیروهای بومی هم خودداری می‌کند؛ در حالی که نیروهای غیربومی از کمپ اقامت‌گاهی استفاده می‌کنند؛ ولی نیروهای بومی هم از کمپ و هم از حق کمپ محروم شده‌اند.»

پیگیری‌های این کارگران برای الزام پیمانکار نسبت به پرداخت حقوق عقب‌افتاده، تاکنون بی‌نتیجه بوده و آنها از اینکه مدیران پتروشیمی مرجان، شرکت پیمانکاری را مکلف به پرداخت حقوق و مزایای کارگران نکرده است، معترض هستند.

پیش از این نیز خبر عدم پرداخت حقوق چند ماهه کارگران تعمیرات پتروشمی بوشهر توسط شرکت پیمانکاری پویا نصب پارس، گزارش شده بود؛ اکنون کارگران پویا نصب پارس در پتروشیمی مرجان هم از این پیمانکار طلب‌کار هستند و حقوقی دریافت نمی‌کنند.

  • فریاد بلند اعتراض کارگران در سایه ویروس کرونا

شرکت پتروشیمی مرجان به عنوان طرح متانول هفتم، از جمله طرح‌های برنامه پنجم شرکت ملی صنایع پتروشیمی است که با ظرفیت پنج هزار تن در روز، تحت لیسانس هالدور تاپسو در فاز ۲ منطقه عسلویه در استان بوشهر، در منطقه انرژی پارس احداث شده است.

شرکت پتروشیمی مرجان، سال ۹۰ ساخت آن در زمینی به مساحت هفت هکتار عملیات اجرایی آن آغاز شد و برای اجرای این طرح پتروشیمی متانول مرجان، ۹۱۴ میلیون دلار سرمایه‌گذاری شده که در زمان بهره‌برداری ۲۵۰ نفر در آن مشغول کار شدند.

طرح متانول مرجان با ظرفیت تولید یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن در سال و چنین سرمایه عظیمی در دست مدیران، کارفرمایان و پیمانکاران، از پرداخت حقوق و دستمزد کارگرانی که در تأمین حداقل هزینه زندگی خود و خانواده‌شان درمانده‌اند، خودداری می‌کنند.

Share: