اعتراض کارگران پیمانکاری فضای سبز عسلویه نسبت به نداشتن بیمه و پایین بودن سطح دستمزد

کارگران پیمانکاری فضای سبز عسلویه نیز مانند بسیاری از کارگران پیمانکاری، از شرایط شغلی خود ناراضی و نسبت به نداشتن بیمه، پایین بودن سطح دستمزدها و عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل اعتراض دارند.

بنا به گفته این کارگران معترض، حقوق‌ها با تاخیر پرداخت می‌شود و سطح آن نیز بسیار پایین است، در حالی که طبق روال معمول، دستمزد کارگران قبل از پنجم هر ماه بایستی پرداخت شود، ولی با تاخیر بسیار دستمزد می‌گیرند.

این تاخیر در پرداخت دستمزد، مشکلات بسیاری را برای کارگران پیمانکاری فضای سبز عسلویه و خانواده‌هایشان به وجود آورده است، آن هم در شرایطی که همه چیز گران شده و حتی اگر دستمزد به موقع هم پرداخت شود، باز هم نمی‌توانند هزینه‌های زندگی خانواده را تامین کنند.

براساس این گزارش، به نقل از کارگران معترض شهرداری عسلویه، مشکل دیگر ناچیز بودن دستمزد است و در این رابطه می‌گویند: «ما در فضاهای باز کار می‌کنیم و مجبور به تحمل آلودگی‌های محیطی عسلویه هستیم و در این شرایط دستمزد ناچیز پیمانکاری دریافت می‌کنیم.»

کارگران ادامه می‌دهند: «دستمزد ما در قیاس با کارگران رسمی و دفترنشین‌ها در عسلویه و کنگان، بسیار ناچیز است، ما یک سوم رسمی‌ها دستمزد می‌گیریم، در حالی که کار ما بسیار سخت است و همه مدت در فضای باز مشغول به کار هستیم.»

کارگران فضای سبز عسلویه، مانند بسیاری از کارگران پیمانکاری در کشور، نسبت به عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل نیز اعتراض دارند؛ طرح طبقه‌بندی مشاغل، طرحی است با هدف جلوگیری از بهره‌کشی و استثمار کارگران که در مورد کارگران پیمانکاری عسلویه نیز اجرا نمی‌شود.

در همین رابطه کارگران فضای سبز عسلویه می‌گویند:

«علی‌رغم سال‌ها سابقه و تخصص، هنوز فاقد طرح طبقه‌بندی هستیم؛ در واقع همه یک حقوق ناچیز را بدون هیچ تمایزی دریافت می‌کنیم؛ بارها نسبت به این موضوع اعتراض کرده‌ایم، اما کو گوش شنوا.»

 کارگران فضای سبز عسلویه از جمله دیگر مشکلات خود به خدمات بیمه تکمیلی اشاره کرده و می‌گویند: «بسیاری از ما از خدمات بیمه تکمیلی محروم هستیم، درحالی که کار سخت ما نیاز به بیمه تکمیلی دارد؛ بیمه پایه که دیگر خدمات چندانی به کارگران ارائه نمی‌دهد!»

یکی از این کارگران که نزدیک به ده سال سابقه کار دارد، در ارتباط با راه‌حل بهبود اوضاع می‌گوید: «با ما قرارداد مستقیم ببندند، چرا مدیریت منطقه آزاد با ما قرارداد نمی‌بندد؟ حذف شرکت‌های پیمانکاری، می‌تواند مشکلات ما را برطرف کند؛ ماهیت کار ما همیشگی است، عسلویه و کنگان همیشه نیاز به فضای سبز دارد و فضای سبز هم همیشه نیاز به آدم‌هایی مثل ما دارد که از این فضای سبز نگهداری و مراقبت کنند؛ بنابراین چرا پیمانکار؟»

به عقیده کارگران، حذف شرکت‌های پیمانکاری و بستن قرارداد مستقیم با کارگران می‌تواند مسائلی از جمله، تبعیض در حقوق و مزایای مزدی، تاخیر در پرداخت و عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل را برطرف نماید.

کارگران می‌گویند: «پای پیمانکاران را از فضای سبز ببرید تا کارگران بالاخره بتوانند نفسی از سر آسودگی بکشند.

لازم به یادآوری است که در اکثر شهرهای مختلف کارگران نسبت به کار تحت مسئولیت پیمانکاران معترض هستند. در عسلویه، کنگان و پارس جنوبی نیز نگهداری فضای سبز به شرکت‌های پیمانکاری واگذار شده که طرف قرارداد با کارگران هستند. در حالی که در سرما و گرما و در تابستان‌های ۵۰ درجه عسلویه، بایستی از درختان و پارک‌های این منطقه نفتی حفاظت کنند، اما پیمانکاران در حق آنها ظلم روا می‌دارند و حق و حقوق‌شان پایمال می‌شود.

Share: