اعتراض کارگران کارخانه قند تربت جام به مطالبات ـ بیلانی از معوقات نجومی کارگران استان مرکزی

اعتراض کارگران این کارخانه در تربت‌جام در شرایطی صورت می‌گیرد که آنها ماه‌ها معوقات مزدی دارند. به دنبال تجمع اعتراضی اخیر کارگران کارخانه قند تربت‌جام در اعتراض به معوقات مزدی‌شان،  کارگران این واحد صنعتی گفتند که روز پنجشنبه هفته گذشته جلسه شورای تامین فرمانداری شهرستان تربت‌جام با حضور مسئولان شهرستانی برگزار شد.

منابع کارگری در کارخانه قند تربت جام با اعلام این خبر یادآور شدند: «طبق مصوبات این جلسه قرار است به طور منظم و به‌روز حقوق و مزایای کارگران در پایان هر ماه پرداخت شود. در عین حال کارفرما موظف است هر ماه لیست بیمه کارگران این کارخانه را در موعد مقرر به تامین اجتماعی ارسال و پرداخت کند.»

کارگران قند تربت جام همچنین اظهار داشتند:«در این جلسه مقرر شد کارفرما کلیه حقوق و مزایا شامل پاداش و اضافه کاری کارگران را پرداخت و تا پایان سال جاری همه معوقات طلبکاران شامل کارگران، کشاورزان و پیمانکاران را تسویه کند و لیست تسویه حساب همه طلبکاران را شامل کارگران، کشاورزان و پیمانکاران به مقام قضایی استان و فرمانداری تربت جام ارسال کند.»

به گفته کارگران، پرداخت معوقات مزدی، پرداخت طلب کشاورزان و سامان دادن به وضعیت کارخانه، نمونه‌ای از دلایل اعتراضات این کارگران است که تاکنون از سوی مسئولان شرکت، پاسخ داده نشده است.

۱۴۲ ماه معوقات مزدی کارگران استان مرکزی

سعید فرخی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی گفت که حدود پنج هزار و ۵۰۰ کارگر در این استان ۱۴۲ ماه حقوق معوقه دارند.

بنا به گزارش دریافتی، فرخی عصر یکشنبه ۱۴ مهرماه ۹۸ در نشست کمیته، … با معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در شهرستان زرندیه برگزار شد، اظهار داشت:«اکنون حدود پنج هزار و ۵۰۰ کارگر در سطح استان دارای ۱۴۲ ماه حقوق معوق هستند. در نیمه نخست امسال کارگران ۴۰ واحد تولیدی در این استان حقوق معوقه دارند»

وی گفت:«شهرستان زرندیه با داشتن ۳۲۰ کارخانه و اشتغال حدود ۱۸ هزار نفر از قطب‌های تولیدی استان مرکزی محسوب می‌شود.»

Share: