نهمین اجلاس سران آمریکا قرار است در ۸ و ۹ ژوئن در لس آنجلس برگزار شود. دولت ایالات متحده ی آمریکا به طور رسمی اعلام کرده است کشورهای کوبا، نیکاراگوئه و ونزوئلا را به این اجلاس دعوت نمی کند. زیرا تصمیم گرفته است در این اجلاس تنها «کشورهای دموکراتیک» حضور یابند.

برایان نیکولز، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در نیمکره غربی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی کلمبیا NTN24 این تصمیم دولت بایدن را اعلام کرد.

نیکولز در پاسخ به این سوال که چرا کوبا به این اجلاس دعوت نشده است، توضیح داد که این “تصمیم رئیس جمهور” است. به گفته نیکولز، “همه دموکراسی های این قاره” در این اجلاس حضور خواهند یافت.

برونو رودریگز، وزیر امور خارجه کوبا، هفته گذشته از حذف هاوانا از این مجمع به عنوان یک “پسرفت تاریخی” یاد کرده بود. این کشور با پافشاری کشورهای آمریکای لاتین در زمان اوباما، به عنوان بخشی از “سیاست تنش زدایی”؛ به اجلاس سران قاره ی آمریکا در سال ۲۰۱۵ در پرو دعوت شد.  رودریگز گفت ایالات متحده به سایر دولت های آمریکا لاتین فشار آورده است تا جلوی مشارکت مجدد این کشور را در اجلاس دولت های منطقه سد کنند.

رئیس جمهور مکزیک، آندرس مانوئل لوپز اوبرادور (آملو)، با این تصمیم ایالات متحده مخالفت کرده و از مشارکت همه کشورهای این قاره، صرف نظر از نظام سیاسی حاکم بر آن ها، حمایت کرد. لوپز اوبرادور در مصاحبه ای گفت: “مکزیک می خواهد همه کشورها دعوت شوند و استثایی نباشد. کوبا، نیکاراگوئه و ونزوئلا متعلق به آمریکا هستند و باید در این اجلاس نماینده داشته باشند.”

جامعه کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب (Celac)، که ریاست آن در حال حاضر بر عهده ی آرژانتین است، مدت کوتاهی پس از مصاحبه نیکولز، حذف این سه کشور را در توییتر محکوم کرد: ما از سازمان‌دهندگان اجلاس می‌خواهیم از حذف‌هایی که مانع از توافق می شود، اجتناب کنند. او گفته است: تمام صداهای نیمکره باید شنیده شود و وارد گفتگوها شوند.

ترینیداد و توباگو نیز از حذف کوبا انتقاد کرده است. به گفته کیت رولی، نخست وزیر کشور، این یک مشکل برای جامعه کشورهای حوزه کارائیب (Caricom) است. وی پس از بازگشت از نشست کاریکام در باربادوس گفت: اصول ما در برخورد با کوبا بسیار روشن است، ما هیچ تحریمی علیه کوبا نداریم و کوبا را شیطان مجسم نمی دانیم.

روز دوشنبه گذشته ی در آخرین روز نشست «جنبش همبستگی در کوبا» که در هاوانا برگزار شد، تصمیم ایالات متحده در محروم کردن سه کشور آمریکای لاتین توسط هزار نماینده به شدت محکوم شد. این نشست بین المللی پیرامون مبارزه با همه گیری کرونا و قدردانی از اقدامات انسان دوستانه ی دولت و کشور کوبا با حضور نهادهای دموکراتیک و اجتماعی برگزار شده بود.

یکی از اهداف اجلاس سران آمریکا که با موضوع «آینده ای پایدار، تاب آور و عادلانه» برگزار می شود، انعقاد پیمان مهاجرت برای این قاره است. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، گفته است: «اطمینان دارم که در اجلاس آینده به یک بیانیه منطقه‌ای درباره مهاجرت دست خواهیم یافت که به نفع همه کشورهای ما و به‌ویژه مردم منطقه خواهد بود». آمریکا چند هفته پیش مذاکراتی با کوبا انجام داد، اما ظاهراً هیچ توافق اساسی حاصل نشد.

وزیر خارجه کوبا می گوید یکی دیگر از موضوعات محوری این نشست «سلامت» خواهد بود. پس از تجارب همه‌گیری کرونا، ایالات متحده می‌خواهد «برنامه سلامت و تاب‌آوری قاره آمریکا تا سال ۲۰۳۰» را اجرا کند که حاوی «عناصر نئولیبرالی و کاستی‌های زیادی با توجه به نیازهای واقعی مردم» است. رودریگز گفت که این برنامه نیز کوبا و سایر کشورهای عضو سازمان بهداشت پان آمریکا را مستثنی می کند.

OAS (اجلاس سران آمریکا) در سال ۱۹۴۸ در کلمبیا تأسیس شد و مقر آن در واشنگتن است. کوبا در سال ۱۹۶۲ از این سازمان اخراج شد و با وجود پیشنهاد مجدد، در سال ۲۰۰۹ نتوانست دوباره به این سازمان محلق شود. به گفته دولت کوبا، OAS نماینده منافع مردم نیست و “وزارت استعماری ایالات متحده آمریکا” است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.