اعتراف دولت چین به “خطاها و دشواری‌ها” در مبارزه با ویروس کرونا

موارد ابتلا به ویروس کرونا به گونه‌ای شتابان رو به افزایش است. همه روزه هزاران مورد جدید ابتلا به این بیماری تنفسی ثبت می‌شود. در چنین شرایطی چین به خطاها و کاستی‌های خود در مقابله با این بیماری اعتراف کرده است.

مبارزه با ویروس کرونا تبدیل به چالشی برای دولت چین شده است. حزب کمونیست چین به گونه‌ای کم سابقه نسبت به “خطاها و دشواری‌های” خود در مبارزه با این بیماری تنفسی اعتراف کرده است.

در چنین شرایطی، وزیران درمان و بهداشت کشورهای عضو گروه هفت (G7) بر آنند تا مبارزه خود با این بیماری را به طور مشترک هماهنگ کنند.

خبرگزاری آلمان روز سه‌شنبه ۱۵ بهمن (چهارم فوریه) با انتشار گزارشی به اعتراف حزب کمونیست چین درباره “خطاها و دشواری‌های” این کشور در مبارزه با ویروس کرونا پرداخته است. این در حالی است که همه روزه هزاران مورد جدید از ابتلا به این بیماری منتشر می‌شود.

کارشناسان پیش بینی کرده‌اند که اوج میزان ابتلا به این بیماری ظرف دو هفته آینده روی خواهد داد. به رغم آن، شمار قربانیان این بیماری شتابان در حال افزایش است و از شمار قربانیان بیماری سارس فزونی گرفته است.

هر روز هزاران مورد جدید

مقامات استان هوبای چین سحرگاه روز سه‌شنبه چهارم فوریه اعلام کردند که تنها ظرف ۲۴ ساعت گذشته ۶۴ نفر دیگر در اثر ابتلا به ویروس (2019-nCoV) جان خود را از دست داده‌اند.

به این ترتیب تعداد قربانیان این بیماری در چین به دست‌کم ۴۲۵ نفر رسیده است. آمار منتشر شده از سوی دولت چین حکایت از آن دارد که تعداد موارد ابتلا به این بیماری در چین به بیش از ۲۰ هزار و ۴۰۰ نفر رسیده است. از این رو، شمار قربانیان در قیاس با روز گذشته ۳۲۰۰ نفر افزایش داشته است.

افزایش شمار مبتلایان و همچنین قربانیان این ویروس در شرایطی روی می‌دهد که چین برای مانع شدن از گسترش این بیماری محدودیت‌های بسیاری برای تردد افراد در خاک کشور خود پیش بینی کرده است.

حدود ۳۰۰ میلیون نفر از مردم چین در استان‌ها و شهرهایی که بیماری کرونا در آن‌ها شیوع یافته باید در برابر ویروس آن واکسینه شوند. ماسک‌های حفاظت در برابر شیوع این بیماری نیز در چین کم‌یاب شده است.

دولت چین اقدام به خرید ماسک از دیگر کشورها و از جمله از ژاپن، آمریکا و کشورهای اروپایی نموده است. از سوی دیگر، خبر مرگ یک شهروند دیگر در خارج از مرزهای چین نیز به افزایش نگرانی‌ها دامن زده است.

به دنبال انتشار خبر مرگ یک شهروند چینی در فیلی‌پین، اکنون خبر می‌رسد که فرد دیگری در بیمارستان‌های هنگ‌کنگ نیز در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده است.

تعامل بین‌المللی

موارد ابتلا به بیماری کرونا در ۲۴ کشور دیگر نیز ثبت شده است. در آلمان و در ایالت بایرن این کشور نیز مجموعا ۱۲ مورد از ابتلا به این بیماری مشاهده شده است.

ینس اشپان، وزیر بهداشت و درمان آلمان بر آن است تا در همراهی با وزیران درمان و بهداشت دیگر کشورهای عضو گروه هفت، امر مبارزه با این بیماری را هماهنگ کند.

در همین رابطه قرار است وزیران درمان و بهداشت کشورهای آلمان، آمریکا، فرانسه، بریتانیا، ایتالیا، ژاپن و کانادا به‌زودی نشست مشترکی داشته باشند.

موضوع هماهنگ کردن حمل و نقل مسافران و همچنین اقدامات پیشگیرانه در دستور کار این اجلاس قرار دارد.

ینس اشپان درباره مبارزه با شیوع این بیماری گفته است: «واکنش متناسب به این ویروس تنها از طریق تعامل مشترک بین‌المللی و اروپایی ممکن است.»

Share: