اعتصاب دوباره کارگران پروژه‌ای پتروشیمی بوشهر

روز سه‌شنبه ۲۷ مهرماه، ۱۲۲ روز اعتصاب سراسری کارگران صنعت نفت در پالایشگاه، مراکز پتروشیمی و نیروگاه‌ها می‌گذرد. اکنون کارگران پروژه‌ای شرکت‌های مختلف شاغل در پتروشیمی بوشهر براساس فراخوانی که طی چند روز گذشته اعلام شده بود، دوباره دست به اعتصاب زدند.

کارگرانی که دست به اعتصاب زده‌اند، شامل: کارگران شرکت‌های سازه پاد، پارس قدرت و کیان نصب. همچنین چند شرکت دیگر مستقر در سایت ۱ پتروشیمی بوشهر از جمله اعتصاب کنندگان هستند.

افزایش دستمزد، تغییر نوبت کاری به ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت، بهبود وضعیت خوابگاه‌ها و غذا از جمله خواست‌های اصلی این کارگران است.

کارگران پروژه‌ای پتروشیمی بوشهر پیش‌تر همراه با دیگر کارگران پروژه‌ای نفت وارد اعتصاب سراسری شدند. آنها بنابر وعده‌های پیمانکاران مبنی بر تحقق خواسته‌هایشان به سر کار برگشته بودند.

اما بعد از گذشت چند هفته از شروع کار، پیمانکاران که با هدف شکستن اعتصاب به کارگران وعده برآورده شدن خواسته‌هایشان را داده بودند، از انجام آن خواسته‌ها خودداری کردند.

کارگران با مشاهده عملکرد فریبکارانه پیمانکاران، امروز (سه‌شنبه ۲۷ مهرماه) دوباره دست به اعتصاب زدند.

طی این ۱۲۲ روز اعتصاب هزاران نفر از کارگران بخش نفت و پتروشیمی و صنایع تابع آن، مقامات و پیمانکاران بارها به منظور شکستن سد اعتصاب کارگران اقدام به دادن وعده‌های مختلف کرده‌اند. اما بعد از شروع به کار دوباره کارگران، هیچ‌کدام از آن وعده‌ها اجرا نشده است.

پیش از این نیز بنابه گزارشات کارگران اعتصابی، روز جمعه ۲۳ مهرماه، ۴۰ نیروی استراکچر در پتروشیمی صدف دست به اعتصاب زدند. آنها خواهان مقررات کمپین ۲۰ـ۱۰ بودند، اما به‌دلیل خودداری پیمانکاران از اجرای آن، تمامی آنها برگه تسویه حساب گرفته‌اند.

در تجمع امروز کارگران پروژه‌ای پتـروشیمی بوشـهر، مسئولین حراست تلاش می‌کردند که فضا را آرام کنند. اما کارگران به تجمع خود ادامه داده و پیگیر مطالبات‌شان هستند.

بنابه گزارش منابع کارگری، در پتروشیمی کنگان نیز کارگران در تدارک اعتراض هستند.

همچنین کارگران پیمانکاری جوشکاری راکی که در استیم کار می‌کنند، به اعتصاب خود ادامه می‌دهند.

شرکت پایندان و شرکت‌های زیرمجموعه آن با ۲۲ روز کار و ۸ روز مرخصی سر کار رفته‌اند. اما کارگرانی که اوایل شهریورماه رفته‌اند را همگی بلک‌لیست کرده و اجازه کار نمی‌دهند.

شرکت اکسیر طی روزهای اخیر بسیاری از نیروهایش را تسویه کرده است. علت آن اعتصاب شهریورماه این نیروها بوده که دست به تجمع زده بودند. در این باره، تمامی کارگرانی که در خوابگاه دست به تحصن زده و به وعده‌های واهی شرکت اکسیر معترض بودند، همگی اخراج شدند.

Share: