اعتصاب رانندگان اتوبوس شهری شیراز

امروز سه‌شنبه ۱۱ خرداد‌ماه ۱۴۰۰، رانندگان اتوبوس شهری شیراز در اعتراض به وضعیت بد معیشتی اعتصاب کردند. رانندگان اعتصابی با پارک اتوبوس‌های خود در ترمینال اتوبوسرانی شیراز، حاضر به رفتن بر سر کار نشدند. یکی از رانندگان اعتصاب کننده، فیلمی از این اعتصاب منتشر کرده است که در آن اتوبوس‌های پارک شده را نشان می دهد

رانندگان اتوبوسرانی شیراز، از پایین‌بودن نرخ کرایه‌ها و خودداری شهرداری در پشتیبانی از آنها شکایت دارند.

با توجه به گسترش کرونا این رانندگان نسبت به سایر اصناف، بیشتر در معرض ابتلا به کرونا قرار دارند.

از سوی دیگر وضعیت معیشتی بد این رانندگان به دلیل گرانی و تورم بالا، مشکلات آنها را چندین برابر کرده است.

در شیراز، نزدیک به هزار دستگاه اتوبوس برای انتقال مسافران از طریق کارتخوان، مشغول فعالیت هستند. یادآوری می‌شود روز سه شنبه ۲۸ اردیبهشت نیز تعدادی از رانندگان شرکت واحد، در مقابل شورای شهر تهران دست به تجمع زدند. این تجمع در اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه‌‌بندی مشاغل، عدم پرداخت معوقات، و سایر مطالبات عقب افتاده بود.

بازنگری در طرح طبقه‌بندی مشاغل کارگران و رانندگان شرکت واحد از اصلی‌ترین مطالبات صنفی این تجمع می‌باشد. پیش از این درخواست بازنگری طرح طبقه‌بندی مشاغل از سوی تعدادی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد به شورای شهر و شهرداری تهران ارسال شده بود.

در چند سال گذشته، بارها اعضای سندیکا با مراجعه یا نامه‌نگاری با شورای شهر و مدیریت شرکت واحد، پیگیر بازنگری در طرح طبقه‌بندی مشاغل شده بودند. شهرداری و شورای شهر تهران در خصوص اجرایی شدن این طرح قول‌‌هایی به رانندگان داده بود. اما بعد از گذشت بیش از یک سال هیچ اقدامی در این خصوص انجام نشده است.

Share: