اعتصاب سراسری در شهرهای کردستان در روز دوشنبه بنا به فراخوان قبلی در اعتراض به قتل مهسا امینی برگزار شد

مردم کردستان در اعتراض به قتل مهسا امینی بنا بر فراخوان قبلی اقدام به اعتصاب عمومی کرده و شهرها به حالت نیمه تعطیل درآمده است. مردم در شهرهای سقز، بوکان، مهاباد، اشنویه، بانه، مریوان، سنندج، پیرانشهر، محمدشهر کرج و… در این اعتصاب عمومی شرکت کرد‌ه‌اند. نیروهای سرکوبگر برای ایجاد جو رعب و وحشت اقدام به مانور در سطح شهرها کرده‌اند. این اعتصاب از روز دوشنبه ۲۸ شهریورماه ۱۴۰۱ آغاز شده است.

بنابر اطلاعات رسیده ماموران امنیتی طی تماس‌های شبانه، مغازه‌داران و کسبه مریوان و سقز را تهدید کرده‌اند، چنان‌چه دوشنبه مطابق معمول مغازه‌های خود را باز نکنند، محل کسب آنان پلمپ خواهد شد. شهرهای یاد شده به حالت نیمه تعطیل درآمد و مردم نیز به حمایت از مغازه داران پرداخته‌اند. تا لحظه مخابره خبر بر تعداد مغازه‌دارن اعتصابی در شهرهای مختلف افزوده می‌شود.

اعتراضات مردم کردستان به قتل مـهسا امینی

اعتراضات مردم کردستان پس از به قتل رسیدن مهـسا امینی توسط گشت ارشاد در تهران آغاز شد. در سقز روز شنبه ۲۶ شهریور نیروهای گارد ویژه با شلیک مستقیم به سمت مردم معترض به قتل مهسـا امینی چندین تن از آنها را زخمی کردند. نیروهای ویژه با هجوم به سمت مردم اقدام به شلیک تیر مستقیم به آنها کردند. منابع خبری از مجروح شدن حداقل ۱۵ نفر در شهر سقز خبر می‌دهند. یک تن از مجروحان تظاهرات سقز، به نام کیان درخشان از ناحیه جمجمه و چشم بشدت زخمی شده است که پس از ساعاتی جان سپرد.

پاره کردن بنر خامنه ای در سنندج

مردم سنندج چند روز گذشته در اعتراض به قتل مهسا امینی به خیابان‌ها آمده و تجمع اعتراضی برگزار کردند.. تجمع اعتراضی مردم سنندج همزمان با خاکسپاری مـهسا امینی آغاز شد. مردم سنندج شعار می‌دادند: «می‌کشم می‌کشم هر آنکه خواهرم کشت». ماموران گشت نیروی انتظامی با حمله به مردم قصد پراکنده کردن آنها را داشتند که با مقاومت مردم مواجه شدند. آنها خطاب به نیروی انتظامی شعار می‌دادند: «بی‌شرف بی‌شرف».