معلمان و فرهنگیان شهرستان مریوان در اعتراض به تداوم بازداشت معلمان دستگیر شده، اعتصاب کردند. این اعتصاب با حضور در مدارس و نرفتن به کلاس‌های درس برگزار شد. این اعتصاب در اعتراض به ادامه بازداشت معلمان بخصوص آقایان اسکندر لطفی و مسعود نیکخواه برگزار شد. معلمان و فرهنگیان همچنین نسبت به یورش نیروهای امنیتی به تجمع سراسری معلمان در روز ۱۱ اردیبهشت‌ماه اعتراض داشتند. این تجمع سراسری در اعتراض به وضعیت معیشتی و اجرا نشدن درست طرح همسان‌سازی حقوق معلمان انجام شده بود.

معلمان اعتصابی در شهر مریوان پلاکاردهای در دست داشتند که روی آن نوشته بود:

جای معلم زندان نیست

نه به زندان اندیشه

اتحاد رمز پیروزی است

معلمان زندانی تنها نیستند

معلمان و فرهنگیان مریوان قرار است، روز دوشنبه ۱۹ اردیبهشت‌ماه اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی نمایند.

بیانیه شورای هماهنگی فرهنگیان و دعوت به برگزاری تجمع سراسری معلمان و فرهنگیان

شورای هماهنگی فرهنگیان نیز با صدور بیانیه‌ای، فراخوان به برگزاری تجمع سراسری معلمان و فرهنگیان در سراسر کشور داد. این گردهمایی‌ها در اعتراض به ادامه بازداشت معلمان زندانی در سراسر کشور می‌باشد. این تجمع در روز پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ برگزار خواهد شد.

در بیانیه شورای هماهنگی فرهنگیان بر «لزوم برقراری عدالت و برابری» و اینکه «جای معلم زندان نیست» تاکید شده است.

معلمان و فرهنگیان ایران در سال گذشته بارها اقدام به تجمع و تحصن سراسری کرده بودند. وزارت اطلاعات و سایر نهادهای امنیتی نیز هر بار با احضار و بازجویی معلمان تلاش کردند، این اعتراضات را سرکوب کنند. تجمع‌ سراسری معلمان در اعتراض به آیین‌نامه ناقص رتبه‌بندی، اجرا نشدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و سرکوب مستمر فعالان صنفی بوده است.

سران حکومت تلاش می‌کنند، با دادن وعده‌‌های بی‌سرانجام معلمان و فرهنگیان را ساکت کنند. اما گستردگی و شعارهای آنها نشان می‌دهد، اعتراضات معلمان در حال تبدیل شدن به اعتراضات سیاسی است. گسترده شدن اعتراضات می‌تواند پایه یک اعتراض سراسری باشد. چیزی که سران حکومت همیشه در هراس از وقوع آن هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.