اعتصاب و اعتراض کارگران نیشکر هفت‌تپه و کارگران سد کانی‌سیب نقده

اعتصاب و اعتراض کارگران نیشکر هفت‌تپه

روز دوشنبه ۱۸ شهریورماه ۹۸، کارگران نیشکر هفت‌تپه در اعتراض به دستمزد معوقه خود و اخراج ۳۵ تن از کارگران بخش دام و طیور در محوطه این شرکت به نشانه اعتراض دست از کار کشیدند.

بر اساس این گزارش، کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه که از روز ۱۶ شهریور در اعتراض به دستمزد معوقه خود دست به اعتصاب زده بودند، تا روز ۱۸ شهریور به اعتصاب خود ادامه دادند. بنا به گفته سندیکای کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه، کارفرما قصد دارد ۳۵ تن از کارگران بخش دام و طیور را به بهانه عدم نیاز به نیروی کار آنان اخراج کند.

لازم به یادآوری است، کارگران نیشکر هفت‌تپه بارها در اعتراض به مطالبات معوقه و با خواست الغای خصوصی سازی شرکت دست به اعتصاب زده‌اند. در ادامه فعالیت‌های کارگران تاکنون ده‌ها کارگر این مجتمع در ارتباط با اعتصاب و اعتراضات کارگری به ناحق احضار و بطور خودسرانه و ظالمانه  به احکام زندان و شلاق محکوم شدند.

هفته گذشته نیز دادگاهی در تهران با علم کردن اتهامات واهی و خودسرانه  ۷ نفر از کارگران از جمله اسماعیل بخشی، محمد خنیفر و اعضای تحریریه نشریه اینترنتی گام را در مجموع به ۱۱۰ سال زندان محکوم کرد.

اعتصاب کارگران سد کانی‌سیب نقده در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای عقب‌افتاده

بنا به گزارش دریافتی کارگران سد کانی‌سیب که از ۴ ماه پیش هیچگونه حقوقی دریافت نکرده‌اند، در اعتراض به بی توجهی مسئولان جهت رسیدگی به خواسته‌ها و عدم پرداخت معوقات مزدی‌شان اعتصاب کردند.

بر اساس این گزارش، کارکنان و کارگران پروژه‌ی حفر تونل و انتقال آب کانی‌سیب نقده به دریاچه‌ ارومیه به دلیل پرداخت نشدن حقوق و دستمزد ۴ ماهه‌شان دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.

یادآوری می‌شود که این کارگران در خردادماه جاری نیز اعتصاب کرده بودند. محدوده‌ پروژه در ۱۲۰ کیلومتری شهر ارومیه واقع شده است. فاصله‌ی سد کانی‌سیب و بند انحرافی بادین‌آباد از شهرستان پیرانشهر به ترتیب حدود ۱۵ و ۲۰ کیلومتر است.

Share: