01/12/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

اعتصاب و تجمعات کارگران نفت و گاز؛ راهپیمایی و تجمع بازنشستگان در اغلب استان ها

امروز دوشنبه ۱۵ آبان ماه ۱۴۰۲ و دیروز یکشنبه، چندین حوزه نفت، گاز و پتروشیمی جنوب از جمله پتروشیمی چابهار، شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری، شرکت نفت فلات قاره در جزیره خارک، شرکت نفت فلات قاره در سیری، شرکت مناطق نفت خیز در اهواز شاهد اعتصاب و تجمعات اعتراضی بود. بازنشستگان مخابرات و فرهنگی در نزدیک به ۲۰ استان کشور در مراکز این استان ها دست به راهپیمایی و برگزاری تجمعات اعتراضی زدند.

امروز دوشنبه کارگران شرکت آرمه نو پتروشیمی چابهار در اعتراض به عدم پرداخت معوقات پنج ماهه دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.

بنابر گزارش منتشر شده امروز کارگران شرکت آرمه نو شاغل در پتروشیمی چابهار با حاضر نشدن در محل کار و جلوگیری از ورود مهندسین به داخل شرکت بدلیل عدم پرداخت معوقات پنج ماهه‌ خود دست به اعتصاب زدند.

ده‌ها کارگر این شرکت با حضور در مقابل درب ضلع غربی ورودی شرکت پتروشیمی در مکان کارفرما دست به اعتصاب زده و از ورود مهندسین این شرکت ممانعت کرده‌اند.

تعداد ۱۵۰ کارگر این شرکت ساختمانی مهندسی زیر شعبه پتروشیمی از خرداد سال جاری حقوق و معوقات دریافت نکرده و صبح روز جاری پس از ماه‌ها درخواست و عدم رسیدگی دست به اعتصاب زده‌ و خواستار پرداخت حقوق ۵ ماه خود شده‌اند.

همزمان، امروز کارکنان رسمی در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌های‌شان مانند روزهای گذشته دست به تجمع زدند.

حذف کامل سقف‌حقوق، حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی، عودت کسورات مازاد مالیات، اجرای کامل ماده ۱۰ و پرداخت بک‌پی و عدم دست‌درازی به صندوق بازنشستگی کارکنان نفت از جمله مطالبات عمده این کارکنان است.

این کارکنان دیروز یکشنبه نیز دست به تجمع مشابهی زده و تجمع امروز در تداوم آن بوده است.

تجمع اعتراضی کارکنان رسمی شرکت نفت فلات قاره در جزیره خارک

دیروز یکشنبه ۱۴ آبان‌ماه ۱۴۰۲، کارکنان رسمی وزارت نفت شاغل در شرکت نفت فلات قاره در جزیره خارک نیز در اعتراض به عدم پاسخگوئی مسئولین نسبت به خواسته‌های‌شان مجدداً دست به تجمع زدند.

اعتراض کارکنان رسمی وزارت نفت شاغل در مراکز عملیاتی نسبت به عدم رسیدگی به خواسته‌های زیر است:

حذف کامل سقف‌حقوق، حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی و پرداخت مطابق سابقه‌ی خدمت و همچنین عدم تفکیک نابجای مشاغل عملیاتی است.

تجمع اعتراضی کارکنان رسمی شرکت نفت فلات قاره در منطقه سیری

امروز یکشنبه ۱۴ آبان‌ماه ۱۴۰۲، کارکنان رسمی وزارت نفت شاغل در شرکت نفت فلات قاره در منطقه سیری در اعتراض به عدم پاسخگوئی مسئولین نسبت به خواسته‌های‌شان مجدداً دست به تجمع زدند.

این کارکنان نسبت به عدم رسیدگی به خواسته‌های: حذف کامل سقف‌حقوق و تفکیک ناروا و غیرکارشناسی مشاغل در مناطق عملیاتی معترض هستند.

تجمع اعتراضی کارکنان رسمی شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب در اهواز

دیروز یکشنبه ۱۴ آبان‌ماه ۱۴۰۲، کارکنان رسمی وزارت نفت شاغل در شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب واقع در اهواز و در اعتراض نسبت به عدم رسیدگی به خواسته‌های‌شان مجدداً دست به تجمع زدند.

تجمع اعتراضی بازنشستگان صنعت نفت اهواز مقابل صندوق امانیه

بازنشستگان و کارکنان صنعت نفت نسبت به دست‌درازی به صندوق بازنشستگی نفت اعتراض دارند.

تجمعات اعتراضی بازنشستگان مخابرات در اغلب استان های کشور

امروز دوشنبه ۱۵ آبان‌ماه ۱۴۰۲ جمعی از بازنشستگان مخابرات مناطق مختلف کشور در اعتراض به عدم‌ رسیدگی به مطالباتشان از جمله اجرای کامل آئین‌نامه پرسنلی و استخدامی سال ۸۹ و رفع مشکلات بیمه درمانی، مطابق تجمعات هر هفته‌ی دوشنبه‌های اعتراضی، مجدداً مقابل شرکت های مخابرات این استان ها دست به تجمع زدند.

این اعتراضات در مراکز استان ها از جمله در شهرهای ساری، تبریز، تهران، خرم آباد، اراک، شهرکرد، رشت، مریوان، ایلام، اردبیل، کرمانشاه، سنندج، اصفهان، اهواز، زاهدان، قزوین و … برگزار شد.

در برخی از این شهرها از جمله در تهران، اهواز، رشت و …تجمعات اعتراضی همراه با راهپیمایی در سطح شهر بود.

« صندوق پر درآمد، چه برسر توآمد» ، «اجرای همسانسازی، بدون حقه بازی» ف « نه مجلس نه دولت نیستند به فکر ملت» ، « صندوقو غارت کردند، ما را بیچاره کردند!» از جمله شعارهای داده شده در تجمعات امروز بود.

مطالبات مندرج در قطعنامه پایانی تجمع صنفی بازنشستگان عضو صندوق بازنشستگی کشوری

مهم ترین خواسته های ما بازنشستگان:

۱- بازگشت لایحه دائمی نمودن همسانسازی از طرف دولت به مجلس و تصویب آن توسط نمایندگان  و اجرای همسان‌سازی توسط دولت و تأمین بودجه لازم آن  به طور سالانه

۲_ افزایش حقوق های سالیانه طبق مواد ۶۴ و ۱۲۵ قانون مدیریت خدمات کشوری بر اساس میزان تورم واقعی درجامعه.

۳_ تسریع در  پرداخت پاداش بازنشستگان  ۱۴۰۰و ۱۴۰۱ بر اساس احکام  رتبه بندی و اجراو پرداخت ۱۴ هزار میلیارد تومان بابت متناسب سازی حقوق ها ، جزء ۳و ۴ بند (ی) تبصره ( ۲)قانون بودجه ۱۴۰۱ به صندوقهای بازنشستگی  کشوری و لشکری .

۴_رعایت حق وحقوق بازنشستگان در بررسی قانون برنامه هفتم توسعه‌ توسط کمیسیون تلفیق مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام و گنجاندن بندها یا موادی که کلیه حقوق قانونی( میزان دریافتی ، هزینه های درمانی و امکانات رفاهی و منزلتی)  بازنشستگان را طبق عدالت و رفع تبعیض و براساس قانون اساسی در نظر گرفته باشد. 

۵_ تهیه و تنظیم آیین نامه اجرایی ماده ۸۵ قانون مدیریت خدمات کشوری با موضوع بیمه پایه و تکمیلی جامع ، کامل بازنشستگان ،بطوریکه تمام هزینه های درمانی را پوشش دهد .

۶_تهیه لایحه متمم بودجه ۱۴۰۲برای افزایش حقوقها متناسب با نرخ تورم وارسال آن به مجلس بر اساس ماده ۱۲۵ قانون مدیریت خدمات کشوری

۷_ پرداخت رفاهیات قانونی نقدی و غیرنقدی همچون شاغلین هر دستگاه به بازنشستگان، مطالبات و دیون ناشی از صدور احکام مهر ۹۹ بابت گروه های ارفاقی، رزمندگی، هزینه های فوت و ازدواج و دیگر معوقات از خواسته های به حق ما بازنشستگان است .

۱۵ آبان ۱۴۰۲