دکل حفاری ۳۷ فتح آخرین دستگاه حفاری کشور است که در اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰ در مدار بهره‌برداری قرار گرفت. این دکل تحت مدیریت شرکت ملی حفاری ایران است که پرسنل آن به دلیل کمبود غذا و آب خوردن دست به اعتصاب زدند.

دکل حفاری ۳۷ فتح در جنوب خوزستان  مشغول به کار است و  پرسنل آن از صبح روز پنجشنبه ۲ تیرماه ۱۴۰۱ دست از کار کشیدند. پرسنل دکل می‌گویند که علت اعتصاب‌شان کمبود غذا و آب آشامیدنی است.

در اوایل فصل تابستان قرار داریم و هوای گرم جنوب کشور روز به روز گرم‌تر می‌شود. روز دوشنبه ۳۰ خردادماه رسانه‌های کشور نوشتند: «رکورد ۷۰ ساله دمای هوای در خوزستان شکسته شد». خبرگزاری‌ها دمای هوای آبادان در ظهر دوشنبه را ۵۲.۲ درجه اعلام کردند. از نظر قانون کار، کارکردن در چنین گرمایی برای کارگران ممنوع می‌باشد و بایستی کار تعطیل شود. زیرا موجب عوارض زیان‌باری بر روی سلامتی کارگران می‌شود که غیرقابل جبران است.

شرکت ملی حفاری هیچ اقدامی برای شرایط کاری مناسب کارگران انجام نداده است

برای چنین کارهایی، اگر موضوع کار به‌گونه‌ای باشد که تعطیل‌ناپذیر باشد، کارفرما موظف است با نصب دستگاه‌های خنک کننده و الزامات لازم، شرایط کار معمولی را برای کارگران فراهم نماید.

شرکت ملی حفاری ایران، در چنین گرمای کشنده‌ای کارگران را به کار گرفته و هیچ گونه وسیله خنک کننده‌ای نیز در اختیار آنان قرار نداده است. فاجعه آنجا است که پرسنل دکل حفاری، با وجود کار سخت و مشقت‌بار خود، از داشتن غذای کافی و حتی آب آشامیدنی کافی نیز محروم هستند.

مسئولان فقط به فکر بهره‌بری بیشتر از نفت و گاز هستند

همزمان با افتتاح دکل حفاری ۳۷ فتح در اردیبهشت ماه سال گذشته، حیدر بهمنی مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران، سخنانی ایراد کرد. وی در جمع تعداد زیادی از مسئولین خوزستان، به دست‌آوردهای مهم شرکت اشاره کرد و به تعریف و تمجید از دکل حفاری ۳۷ پرداخت. بهمنی در مورد کیفیت این دکل گفت:

 «دکل حفاری 37 فتح، شصت و پنجمين دكل و دستگاه حفاري شركت ملي حفاري ايران است كه در مدار توليد قرار گرفته است. سيستم اين دكل به‌صورت كاملا برقي است و در ساخت آن پيشرفته‌ترين تجهيزات حفاري روز دنيا بكار رفته است».

چنانچه از تعریف و تمجید‌های مدیرعامل شرکت ملی حفاری معلوم می‌شود، آنچه برای او مهم است، بهره‌دهی بیشتر دستگاه حفاری است. جان و مشکلات شغلی کارگران و پرسنل مربوطه  اصلا مورد توجه وی نبوده و نیست. به همین دلیل است که پرسنل مربوطه در چنین گرمای کشنده‌ای مشغول کار هستند و از غذا و آب آشامیدنی کافی هم بی‌‌بهره می‌باشند.

اعتصاب‌کنندگان طی نامه‌ای نوشته‌اند:

«پرسنل دکل حفاری ۳۷ فتح تاکنون با جان و دل در شرایط سخت دمایی و کمبود شدید مواد غذایی و بهداشتی همکاری کرده‌اند، اما ادامه حفاری بر روی سکو و دیگر بخش‌های عملیاتی نه تنها امکان‌پذیر نیست، بلکه سلامتی کارکنان را به خطر می‌اندازد و امکان بروز حوادث جانی و مالی را فراهم می‌سازد».