اعتصاب کارگران صنایع نفت ایران در ۴۰ سال گذشته بی‌سابقه است؛ سایت یورو‌ آسیا

در پی اعتصاب گسترده کارگران صنایع نفت در شهرهای مختلف ایران شماری از رسانه‌های خارجی اخبار آنرا منعکس کرده‌اند. گستردگی این اعتصاب در ۴۰ سال گذشته بی‌نظیر است. سایت یورو آسیا مقاله‌ای با عنوان «اعتصاب بخش انرژی باعث فشار به رژیم است» منتشر کرده است. سایت یورو آسیا در این مقاله به مشکلات کارگران صنایع نفت ایران پرداخته است. یوروآسیا می‌نویسد:

«خسته، ناامید و گرسنه این توصیف یک کارگر پیمانکاری نفت ایران از خود و همکارانش است. آنها در روزهای اخیر برای افزایش دستمزد و شرایط کار بهتر، اعتصاب کرده‌اند.

اعتصاب در صنایع انرژی ایران از ۲۲ ژوئن آغاز شده است. این اعتصاب به بیش از ۶۰ کارخانه در ۸ استان گسترش یافته است. این اعتصاب گسترده‌ترین اعتصابات در ۴۰ سال گذشته است.

ناظران می‌گویند که به نظر می‌رسد که این اعتصاب از نظر تعداد کارگران و دامنه جغرافیایی، بزرگترین در نوع خود است. گستره این اعتصاب صنایع نفت از جنوب غربی خوزستان تا استان‌های میانی مانند‌ اصفهان و تهران را شامل می‌شود.»

انعکاس شرایط سخت کارگران صنایع نفت

سایت یورو آسیا به شرایط سخت کارگران صنایع نفت در حین کار اشاره می‌کند. یورو آسیا ادامه می‌دهد:

«کارگران قراردادی صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ایران می‌گویند: «علیرغم کار در شرایط سخت و در دمای بسیار بالا و زندگی در خوابگاه‌های غیر بهداشتی از حقوق خود محروم هستند. برخی از آنها شکایت دارند که ماه‌‌ها به آنها حقوق داده نشده است. آنها از دوری از خانواده خود ابراز ناراحتی می‌کنند.»

یوروآسیا در ادامه به شروع اعتصاب اشاره می‌کند.

« فیلم‌های بسیاری از کارگران شرکت کننده در اعتصاب کمپین۱۴۰۰ منتشر شده است. در این فیلم‌ها کارگران صنایع نفت دیده می‌شوند که از محل‌های کار خود خارج می‌شوند. برخی از آنها در همان محل کارشان تجمع اعتراضی برگزار کرده‌اند.

اعتصاب در صنعت استراتژیک انرژی ایران چالشی برای تهران است. زیرا تهران در حال مذاکره برای احیای توافق برجام است.

تورم ۵۰ درصدی در ایران و فقر گسترده مردم

سایت یوروآسیا در ادامه به وضعیت اقتصادی و تورم بالا در ایران اشاره می‌کند. این سایت در ادامه به درخواست کارگران صنایع نفت برای اضافه حقوق می‌پردازد. یوروآسیا ادامه می‌دهد:

«اوضاع وخیم اقتصادی در ماه‌های اخیر بسیاری از مردم را به سمت فقر کشانده است. کارگران با دستمزدهای پایین برای گذران زندگی تلاش بسیاری انجام می‌دهند.

نرخ تورم رسمی ایران به ۵۰ درصد رسیده است. بسیاری از ایرانیان می‌گویند که توان خرید گوشت، میوه و سبزیجات را ندارند.

کارگران صنایع نفت خواهان حقوق نزدیک به ۵۰۰ دلار در ماه هستند. آنها تلاش می‌کنند در این تورم بتوانند یک زندگی مناسب برای خود فراهم کنند. آنها همچنین خواستار پرداخت به موقع دستمزدها و یک محیط کاری ایمن و ۱۰ روز مرخصی در ماه شده‌‌اند.

 کارگران صنایع نفت به جو امنیتی در محیط کار خود اعتراض دارند. آنها همچنین خواستار حق تشکیل اتحادیه‌ برای رسیدن به خواسته‌‌های خود شده‌اند.»

نارضایتی گسترده در اقشار مختلف مردم

این سایت در انتها به نارضایتی اقشار مختلف در کشور اشاره می‌کند. یوروآسیا در ادامه می‌نویسد:

«پیش از این رژیم ایران کارگرانی را که خواستار دستمزد بهتر بودند را سرکوب کرده است . عده‌ای از کارگران معترض توسط حکومت زندانی شده‌اند. با این حال اعتراضات در اقشار مختلف از جمله معلمان و پزشکان و پرستاران در حال افزایش است.

این اعتصاب‌ها می‌تواند اولین چالش ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور تندرو باشد. او کارش را از اوایل اوت شروع می‌کند. رئیسی هنوز یک طرح مشخص برای برخورد با مشکلات اقتصادی کشور ارائه نداده است.»

Share: