اعتصاب کارگران میدان نفتی آزادگان شمالی در غرب کارون

امروز پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹، اعتصاب کارگران میدان نفتی آزادگان شمالی در غرب کارون در شهرستان هویزە، در حالی صورت گرفت که پیش از این نیز کارگران بارها نسبت به پایین بودن سطح حقوق و دستمزدشان دست به اعتراض و اعتصاب زده بودند.

کارگران میدان نفتی آزادگان شمالی در غرب کارون در واحدهای بهره‌برداری پالایشگاه، چاه، تعمیرات و ایمنی، آتش‌نشانی، خدمات و پشتیبانی، در این اعتصاب شرکت داشتند.

بنا به گفته کارگران علاوه بر پایین بود سطح دستمزد دریافتی، اندک حقوق رفاهی و درمانی آنها نیز پس از ماه‌ها وعده‌های دورغین مقامات این پالایشگاه، به آنها تخصیص داده نشده است.

لازم به یادآوری است که روز چهارشنبه ۸ مرداد ماه ۹۹، کلیه پرسنل میدان نفتی آزادگان شمالی، در اعتراض به پایین بودن دستمزدها از سوی شرکت ایران افق، دست از کار کشیده و اعتصاب کرده بودند.

به گفته کارگران، علت اعتصاب کارگران میدان نفتی آزادگان شمالی، پیشنهاد دستمزد پایین به پرسنل از جانب شرکت ایران افق می‌باشد.

میدان نفتی آزادگان، یکی از میادین نفتی بزرگ خاورمیانه است که بخش اعظم آن در هورالعظیم و روستاهای اطراف شهر هویزه قرار دارد.

مقامات دست‌اندرکار، با استخراج ذخایر نفتی این حوزه، نه تنها اقدام به غارت منابع طبیعی و چپاول سرمایه‌های ملی می‌کنند، بلکه آنها از بکارگیری کارگران بومی در شرکت‌های فعال نیز خودداری می‌کنند.

تعداد معدودی افراد بومی که برای کارهای موقت و غیرحرفه‌ای به کار گرفته شده‌اند نیز با خطر تبعیض در پرداخت حقوق و مزایا و اخراج از کار روبرو هستند و تاکنون تعداد زیادی از این کارگران به بهانه‌های مختلف از کار اخراج شده‌اند.

علاوه بر این، طرح نفتی آزادگان، سهم به‌سزایی در تخریب محیط‌زیست به خصوص نابودی هورالعظیم داشته است؛ این طرح تاکنون خسارات جبران‌ناپذیری به سلامت و اقتصاد کشور و استان خوزستان وارد کرده است.

Share: