اعتصاب کارگران واحد تعمیرات پتروشیمی اروند در اعتراض به طرح طبقه‌بندی مشاغل

کارگران واحد پتروشیمی اروند که تعداد آنها نزدیک به ۸۰۰ نفر برآورد شده است، از روز یکشنبه ۶ بهمن ۹۸ در اعتراض به عدم رعایت حق تخصص در طبقه‌بندی مشاغل دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.

مطابق توضیح کارگران معترض این واحد تولیدی «طرح طبقه‌بندی مشاغل بدون حضور نماینده کارگری انجام شد و به درستی مدارک تحصیلی و سابقه نفرات و حق تخصص آنان در پتروشیمی اروند دقت نشده و درنظر گرفته نشده است.»

کارگران واحد پتروشیمی اروند افزودند: «برای مثال در اجرای این طرح، میان یک جوشکار یا مکانیک که کارگر فنی محسوب می‌شوند با یک کارگر خدماتی ساده فرقی در نظر گرفته نشده است. در حالی که در دیگر شرکت‌های همجوار و زیرمجموعه هلدینگ خلیج فارس، نفرات فنی حق تخصص دریافت می‌کنند؛ ولی در پتروشیمی اروند، این حق به نیروهای فنی پرداخت نشده است.»

کارگران شرکت کننده در این اعتصاب ، نسبت به بدعهدی مدیرعامل شرکت گفتند: «علیرغم قول مساعد مدیرعامل شرکت مبنی بر در نظر گرفتن حق تخصص کارگران فنی به صورت لحاظ کردن آیتمی خاص در حقوق آنان، متأسفانه تا این لحظه این وعده عملی نشده است.»

با توجه به اعتراض کارگران فنی که نقش کلیدی در بهره‌وری و تولید شرکت دارند، کارگران معترض شرکت معتقدند که بهتر است هرچه سریع‌تر مدیران پتروشیمی اروند برای روحیه بخشیدن به آنان، نسبت به اجرای دقیق و منطقی طرح طبقه‌بندی مشاغل بر اساس تخصص افراد، اقدام کنند.

این کارگران همچنین به کسر اقساط وام که از دو قسط به بالا متغیر بوده وهمچنین کسر دو قسط بیمه تکمیلی در فیش حقوقی خود در ماه جاری، معترض بوده و خواهان تجدیدنظر در این باره هستند.

برخی رسانه‌های محلی روز گذشته به نقل از روابط عمومی پتروشیمی اروند، کسر بیش از دو قسط وام را تکذیب کردند؛ ولی کارگران این ادعا را فاقد صداقت دانستند.

Share: