کارگران پیمانکاری معدن مس سونگون سال گذشته نیز با وعده‌های کارفرمایان و پیمانکاران مبنی بر افزایش دستمزد و اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل به کار ادامه دادند. آنها بارها برای این خواسته‌ها دست به اعتصاب و اعتراض زده‌اند؛ اما از سوی کارفرمایان و پیمانکاران فقط وعده‌های توخالی شنیده‌اند. اکنون دیگر با این وضعیت دستمزدها و تورم و گرانی‌های چند برابری و نایابی‌ها، زندگی برای آنها تحمل‌ناپذیر شده است.

روز یکشنبه ۲۲ خردادماه ۱۴۰۱، کارگران پیمانکاری معدن مس سونگون، شاغل در شرکت‌های پیمانکاری آجین، نوآوران، اولنگ و تأمین نیرو، در اعتراض به برآورده نشدن مطالباتشان اعتصاب کردند.

این کارگران که سال گذشته نیز با مطالبه‌ افزایش دستمزد و اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل چندین بار دست به اعتصاب زده بودند، با وعده‌ اجرای طبقه‌بندی از اول سال۱۴۰۱ به اعتراضات‌شان خاتمه دادند. اما با سر باز زدن کارفرمایان و پیمانکاران از انجام قول‌هایی که داده بودند، دوباره دست به اعتراض و اعتصاب زدند.

کارفرمایان و پیمانکاران نزدیک به ۶ ماه است که از بستن قراردادهای جدید با کارگران پیمانکاری معدن مس سونگون خودداری کرده‌اند. مدیران شرکت‌ها و مجتمع اعلام کرده بودند که دستمزدها بر مبنای اجرای واقعی طبقه‌بندی مشاغل واریز خواهد شد.

اما پس از واریز حقوق، تفاوت بسیار زیادی نسبت به نرخ‌های اعلام شده وجود داشت.

آنها به این ترتیب کارگران را در برابر عمل انجام شده قرار دادند.

سیاست تفرقه افکنی کارفرمایان بین کارگران پیمانکاری معدن مس سونگون

کارگران می‌گویند کارفرمایان با ایجاد تفرقه بین کارگران مانع از اتحاد یکپارچه کارگران می‌شوند.

آنها می‌گویند که سیاست مدیریت مجتمع به شکلی بوده که کارگران شرکت‌های مختلف هم به‌صورت یکسان حقوق دریافت نکنند تا مانع از اتحاد آنها برای دست زدن به اعتراض گردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.