اعتصاب ۳ هزار کارگر زغال‌سنگ کرمان در اعتراض به واگذاری به بخش خصوصی

حدود ۳ هزار کارگر شرکت زغال‌سنگ کرمان که در تونل‌های متعلق به این شرکت، در سه شهرستان راور، کوهبنان و زرند کار می‌کنند، در اعتراض به تصمیم مدیران این مجموعه برای واگذاری سهام آن به بخش خصوصی، روز دوشنبه ۱ اردیبهشت ماه، دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.

در شهرستان راور، کارگران مقابل دفتر امام جمعه تجمع کردند و خواستار رسیدگی به وضعیت خود شدند.

آن‌ها درخواست ملاقات با امام جمعه این شهرستان را داشتند که به دلیل عدم حضور وی در محل کار، موفق به انجام این کار نشدند؛ اما نماینده امام جمعه با آن‌ها ملاقات کرد.

کارگران قصد دارند، ادامه تجمع خود را مقابل فرمانداری شهرستان راور برگزار کنند. در سایر شهرستان‌ها نیز کارگران با هدف توقف واگذاری این شرکت دولتی به بخش خصوصی، مقابل دفاتر امام جمعه کوهبنان و زرند تجمع کردند.

براساس اعلام معترضان، مدیران شرکت قصد دارند ۴۵ درصد از سهام آن را در بورس عرضه کنند. آن‌گونه که کارگران می‌گویند، شرکت قصد دارد برای جبران بخشی از هزینه‌های خود در روزهای تعطیل عمومی عید و چند روز تعطیلی پیش از عید، کارگران را به بیمه بیکاری معرفی کند که آن‌ها مخالف این‌ کار هستند؛ چرا که در سوابق بیمه‌ای آن‌ها فاصله ایجاد می‌شود.

  • سخت‌ترین کار، کمترین مزد و کوتاه‌ترین عمر؛ مرگ ۲۴ معدن‌کار از ابتدای پاییز

کارگران درباره دیگر خواسته‌های خود گفتند: «اجرای صحیح، کامل و بدون نقض طرح طبقه‌بندی مشاغل، اعمال ضریب شغلی بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور، براساس قانون استخدامی فولاد در دهه ۶۰ و ۷۰، با در نظر گرفتن ۱۵ سال سابقه کار در معادن زغال‌سنگ، اجرای مفاد قانون کار مخصوصاً اضافه‌‌کار و اجرای ماده ۷ قانون کار و افزایش دستمزد متناسب با نوع شغل و میزان سختی کار و اعمال افزایش‌های سالیانه، برای کارگران معادل زغال‌سنگ کل استان کرمان از عمده خواسته‌های آنان است.»

کارگران اعتصاب و اقدام اعتراضی خود را در راستای احقاق حقوق‌شان دانستند؛ چرا که مسیر خصوصی‌سازی این شرکت، حق آنان را از بین خواهد برد.

آن‌ها اقدام خصوصی‌سازی معادن را مرگ کارگران قلمداد کرده و خواستار پاسخگویی از سوی مسئولین و پیگیری مطالبات‌شان هستند

کارگران معتقدند، کاهش تولید زغال‌سنگ، اقدامی عمدی برای ضررده جلوه دادن شرکت زغال‌سنگ و توجیه واگذاری این معادن به بخش خصوصی می‌باشد؛ در صورتیکه با مدیریت صحیح و کارآمد می‌توان شاهد افزایش بهره‌وری و سوددهی معادن در این منطقه بود.

Share: