دوازده زندانی بلوچ از جمله یک زن، در زندان مرکزی زاهدان دسته جمعی اعدام شدند

زندان مرکزی زاهدان بار دیگر شاهد اعدام دسته جمعی تعدادی از شهروندان بلوچ بود. دوازده زندانی بلوچ که یکی از آنها زن بود، در سحرگاه ۱۶ خردادماه ۱۴۰۱ در این زندان به دار کشیده شدند. قضائیه استان سیستان و بلوچستان، اتهام افراد اعدام شده را «قتل» و «مواد مخدر» اعلام نموده است.

به علت نبود یک سیستم دادسری عادلانه در قضائیه دیکتاتوری حاکم، هیچ‌یک از اتهاماتی که به زندانیان زده می‌شود، قابل استناد نمی‌باشد. زیرا این محاکمات بدون وکیل و مخفیانه صورت می‌گیرد و نمی‌توان درستی اتهامات وارد شده را تأیید نمود.

هویت، مشخصات و اتهام زندانیان اعدام شده

۱ـ یک شهروند زن از بند نسوان با فامیلی “گرگیج” ، اهل روستای کهک از توابع شهرستان زهک که به اتهام قتل همسرش، در سال ۹۸ بازداشت و از آن زمان تاکنون در این زندان بسر می‌برده است.

٢ـ محمدعلی کهرازهی فرزند گل‌محمد، ساکن خاش، با اتهام “قتل” در سال ١٣٩٨ بازداشت شده است.

٣ـ محمدعمر کهرازهی فرزند گل محمد، ساکن خاش با اتهام “قتل” در سال ١٣٩٨ به همراه برادرش محمدعلی بازداشت شده است.

۴ـ مهدی نصیری۳۶ ساله، اهل نصرآباد (زابل) به اتهام قتل، در سال ۹۷ بازداشت شده است.

۵ـ عیسی صفری اهل زاهدان و به اتهام قتل بازداشت شده است .

۶ـ حمیدالله پالیز اهل زاهدان به اتهام قتل بازداشت شده است.

٧ـ ابراهیم غلجایی ۲۵ ساله، اهل زاهدان به اتهام «جرایم مربوط به مواد مخدر»، در سال ١٣٩٨ بازداشت شده است.

٨ـ جلیل گرگیج اهل زاهدان با اتهام «جرایم مربوط به مواد مخدر» در سال ١٣٩٨ بازداشت شده و هم پرونده‌ای ابراهیم گرگیج است.

٩ـ نصیر محمدانی فرزند اسلم، حدودا ۵۰ ساله، متاهل و ساکن روستای درگیابان از توابع شهرستان زاهدان به اتهام «جرایم مربوط به مواد مخدر» در سال ١٣٩٢ بازداشت شده است.

١٠ـ محمدنبی کبدانی مشهور به ابراهیم گرگیج، روحانی اهل سنت، متاهل و ساکن منطقه کارخانه نمک زاهدان، با اتهام «جرایم مربوط به مواد مخدر» بازداشت شده است.

١١ـ دستگیر گرگیج فرزند عیدمحمد، اهل روستای جریکه از توابع شهرستان زهک در سال ١٣٩٨ به اتهام «جرایم مربوط به مواد مخدر» بازداشت شده است.

١٢ـ ابراهیم رخشانی (بریج) فرزند محمد، ۳۲ ساله، متاهل، ساکن زاهدان و در سال ١٣٩٨ بازداشت شده است.

طبق اطلاعات بدست آمده، این زندانیان را روز شنبه ۱۴ خردادماه از سلول‌های عمومی جدا کرده و به سلول‌های انفرادی منتقل کردند. اما حکم اعدام آنها در سحرگاه روز ۱۶ خردادماه به اجرا درآمده است.

حاکمیت دیکتاتوری، ناتوان از رویارویی با اعتراضات مردمی، به ماشین سرکوب و اعدام سرعت بخشیده و رکورد بی‌سابقه‌یی از اعدام به‌جا گذاشته است. با در نظر گرفتن آمار اعدام این زندانیان، تنها در خردادماه، ۶۶ زندانی در زندان‌های مختلف کشور اعدام شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.