سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: “ما آماده‌ایم با اجرای این توافق، ایرانیان بیگناه زندانی شده در آمریکا، سریع به آغوش خانواده‌های خود بازگردند.

روز  چهارشنبه ۲۶ مرداد، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران در مورد پیام اخیر آنتونی بلینکن گفت: “جمهوری اسلامی ایران به صورت مستقل از برجام، بارها از کانال‌های مختلف آمادگی خود را برای پرداختن به مسأله زندانیان، به طرف آمریکایی اعلام کرده است”.

روز گذشته آنتونی بلینکن وزیر خارجۀ آمریکا در توئیتر نوشت: “سیامک نمازی تاکنون ۲۵٠٠ روز را به ناحق در ایران زندانی بوده است. ما مصمم هستیم که برای آزادی او تلاش کنیم و اطمینان یابیم که سایر آمریکایی‌هایی که به ناحق توسط ایران زندانی شده‌اند – ازجمله باقر نمازی، پدر وی – بتوانند به وطن بازگردند”.

ناصر کنعانی به شکلی غیرمنتظره اعلام کرد: “آماده‌ایم با اجرای این توافق، ایرانیان بیگناه زندانی شده در آمریکا که به اتهام واهی نقض تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا، قربانی بی‌عدالتی نظام قضایی آن کشور شده‌اند، امکان رهایی و بازگشت سریع به آغوش خانواده‌های خود را داشته باشند”.

او افزود: “جای تعجب است که طرف آمریکائی به جای عمل و رفع موانع در این زمینه، صرفا به اجرای نمایش‌های تبلیغاتی علیه جمهوری اسلامی ایران می‌پردازد”.

کنعانی توضیح بیشتری در مورد توافق با آمریکا نداد.

به تازگی رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز در توئیتی نوشته است:  “امروز دو هزار و پانصدمین روز بازداشت ناحق سیامک نمازی است. حبس ناعادلانه شهروندان آمریکایی توسط ایران برای استفاده به عنوان اهرم سیاسی است. ایران باید به سیامک و همچنین باقر نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز اجازه دهد تا به کشور و خانوادۀ خود بازگردند”.

به نظر می‌رسد که موافقت ایران برای آزاد کردن زندانیان، مستقیماً با  مذاکرات و رایزنی‌هایی که پیامون احیای برجام جریان دارد، مستقیما مربوط باشد.