معاون وزارت آموزش و پرورش با اعلام برگزاری کلاسهای حضوری دانش آموزان و دانشجویان آنها را تهدید کرد. در صورت حاضر نشدن در کلاس برای آنها غیبت رد خواهد شد. رضوان حکیم‌زاده در این رابطه گفت که بازگشایی کلاس‌ها  با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا اتخاذ شده است. وی همچنین مدیران و رؤسای دانشگاه‌ها را تهدید کرد، در صورت سرپیچی از این دستور به هیات تخلفات اداری معرفی خواهند شد. در

این اطلاعیه، رعایت بهداشت فردی و بهداشت محیط، استفاده مناسب از ماسک و تهویه کلاس‌های درس شرط برگزاری کلاس‌ها عنوان شده است. ضمن اینکه در آن از شرط واکسیناسیون برای حضور در کلاس سخنی گفته نشده است.

حذف شدن شرط واکسیناسیون برای برگزاری کلاسهای حضوری دانش آموزان و دانشجویان

در بسیاری از کشورهای جهان، واکسیناسیون دانش آموزان و دانشجویان از اصلی‌ترین شرط حضور در کلاس‌های درس است. اما در اطلاعیه آموزش و پرورش با ادعای اینکه آموزش حضوری حق همه دانش‌آموزان است، هیچ سخنی از لزوم شرط واکسیناسیون نشده است.

همچنین ستاد کرونا هم این شرط را پیش‌بینی نکرده است.

در سال گذشته نیز تصمیم عجولانه وزارت آموزش و پرورش برای برگزاری کلاسهای حضوری جان بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان را به خطر انداخت. بهانه آموزش و پرورش برای بازگشایی، افت تحصیلی دانش‌آموزان عنوان شده است.

در بهمن سال گذشته یک عضو کمیته علمی کرونا با زیر سوال بردن اصرار بر بازگشایی حضوری، گفته بود: «نمی‌دانم وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم بر اساس چه شواهدی این قدر اصرار داشتند مدارس و دانشگاه‌ها باز شود.»

او با اشاره به نقش دانش‌آموزان در ابتلای خانواده‌ها به کرونا، عنوان کرده بود: «این اصرار بی‌منطق وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم یکی از علل مهم شروع پیک ششم است.»

هم اکنون نیز در شرایطی که وضعیت کرونایی در ایران به ثبات نرسیده است، این تصمیم نابجا فقط فرستادن فرزندان مردم به ورطه خطر کرونا است.

به‌یاد داریم با آغاز همه‌گیری کرونا در ایران، خامنه‌ای آن را یک فرصت نامید و در پی آن ورود واکسن‌های معتبر خارجی را ممنوع کرد.

این تصمیم‌های نابجا در راستای همان سیاست حفظ نظام به قیمت جان مردم و دانش‌آموزان گرفته می‌شود.