اعلام حمایت کنفدراسیون جهانی پتروشیمی اینداستریال از اعتصاب کارگران شرکت نفت

اعتصاب کارگران شرکت نفت در ادامه اعتصاب یک‌ ماهه سال ۹۹ می‌باشد

اعلام حمایت از اعتصاب کارگران شرکت نفت که از ۳۱خرداد۱۴۰۰ آغاز شده است ادامه دارد. کنفدراسیون جهانی پتروشیمی اینداستریال با اعلام حمایت از اعتصاب گسترده بیانیه‌ای منتشر کرد. در بخش‌هایی از این بیانیه آمده است:

«کارگران پروژه‌های نفت، گاز و پتروشیمی در پارس جنوبی، تهران و سراسر ایران دست به اعتصاب زدند. این اعتصاب «کمپین اعتصاب۱۴۰۰» نام دارد. از آنجا که دولت ایران سندیکاهای مستقل را به رسمیت نمی‌شناسد و این سندیکاها محدود هستند. این اقدام جمعی توسط کمیته‌های اعتصاب کارگران شرکت نفت هماهنگ می‌شود.

خواسته‌های فوری اعتصاب کنندگان به شرح زیر است:

دستمزد بالاتر، استفاده از بیمه تامین اجتماعی و شرایط بهتر زندگی.

اعتصاب جاری در ادامه اعتصابات یک ماهه بیش از ۱۰ هزار کارگر در سال گذشته است. اعتصاب سال گذشته (۲۰۲۰) کارفرمایان را مجبور به بهبود مزدها و شرایط زندگی کرد.»

حمایت سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران از اعتصاب کارگران شرکت نفت

سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران (UMMI) وابسته به کنفدراسیون جهانی اینداستریال (IndustriALL) این اعتصاب را گزارش می‌کند. اعتصاب کارگران از ۱۹ ژوئن (۲۹ خرداد۱۴۰۰) در تعدادی از سایت‌های جنوب ایران آغاز شده است. کارگران وسایل و ابزارهای کار را خاموش کرده و محل کار را به سمت خانه‌‌هایشان ترک کرده‌اند. این کارگران در استخدام شرکت‌های پیمانکاری هستند. این شرکت‌ها برای پروژه‌های توسعه میدان نفت و گاز نیروی کار تامین می‌کنند. این شرکتها به عنوان سپر ضربه‌گیر، بین کارگران و شرکت نفت عمل می‌کنند.

آنها تلاش می‌کنند که با استخدام کارگران در قراردادهای موقت، خواسته‌‌های آنها را مهار و کنترل کنند. سیکل کاری به صورت ۲۰ روز کار پیاپی و ۱۰ روز تعطیلی است. در سیکل نوبت کاری ۲۰ روزه، کارگران در محل کار و در خوابگاه‌های جمعی سکونت دارند. بیشتر کارگران اعتصابی از تکنسین‌ها، کارگران و افزارمندان حرفه‌ای نظیر داربست‌کار،لوله‌کش، جوشکار و برق‌کار می‌باشند.

شرایط در خوابگاه‌ها بد و غیربهداشتی، غذای نامرغوب و مزدها پایین است. کارگران از طریق شرکت‌های پیمانکاری استخدام می‌‌شوند. به همین دلیل نمی‌توانند مستقیما با شرکت نفت در مورد شرایط بهتر کار و زندگی مذاکره کنند. میزان مزد و شرایط کار توسط پیمانکاران تعیین می‌شود.

پیمانکاران با طبقه بندی نادرست، حق بیمه کارگران را کمتر از حد لازم می‌پردازند. این کار بر میزان حقوق بازنشستگی و بیمه آنها تاثیر منفی دارد.

گسترش اعتصاب به ۲۲پالایشگاه و پروژه نفت و گاز

 اعتصاب کارگران شرکت نفت اکنون در سراسر کشور گسترش یافته است. در حال حاضر هزاران کارگر در ۲۲ پالایشگاه و پروژه نفت و گاز دست به اعتصاب زده‌اند. اعتصاب در جهان پارس، پتروشیمی گچساران، پالایشگاه‌های تهران و آبادان همچنان برقرار است.

کارکنان رسمی شرکت نفت نیز قرار است که در ۳۰ ژوئن به این اعتصاب کارگران شرکت نفت پیوسته و راه‌پیمایی اعتراضی برگزار کنند.

سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران خطاب به کارگران شاغل در این بخش پیامی منتشر کرد. در این بیانیه آمده است:

 «پیچ‌ها به دست ما بسته می‌شوند و لوله‌ها با زحمت ما جوش می‌خورند. تا ما مونتاژ نکنیم، جوش ندهیم، داربست نبندیم، هیچکسی قادر نیست کار ما را انجام دهد. به قدرت خود ایمان داشته باشیم و در خانه بمانیم تا ببینم آیا داربستی بسته خواهد شد؟!»

اعلام حمایت معاون دبیرکل اینداستریال از اعتصاب کارگران شرکت نفت

در پایان این بیانیه، کمال اوزکان معاون دبیرکل اینداستریال در حمایت از اعتصاب کارگران شرکت نفت، پیامی به کارگران اعتصابی فرستاد. وی گفت: «بار دیگر برادران ایرانی ما شجاعت و عزم شگرفی از خود در برابر ظلم و ستم نشان داده‌‌اند. آنها برای دفاع از خود، برای بهبود شرایط کار و زندگی خود، دست به اقدام جمعی زده‌اند. ما به آنها درود می‌فرستیم و با پیکار و خواسته‌های عادلانه آنها ابراز همبستگی می‌کنیم.

Share: