بررسی‌ وضعیت سدهای کشور نشان می‌دهد، ورودی آب به مخازن در سال آبی جاری نسبت به سال گذشته بیش از ۱۰ درصد کاهش داشته است. این کاهش در رابطه با سدهای تهران به ۳۰ درصد هم رسیده است. به گفته کارشناسان آب، بجز هرمزگان در سایر استان‌های کشور بارندگی حداقل ۲۰ درصد کمتر از سال گذشته بوده است. در استان‌های تهران، قزوین و البرز بین ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش بارندگی به نسبت سال گذشته داشته‌ایم. نگرانی اصلی از خشکسالی و بحران آب در سه استان اصفهان، چهارمحال و بختیاری و خوزستان است.

مدیر بهره‌برداری از تاسیسات شرکت آب تهران نیز از کاهش ۳۰ درصدی ورودی سدهای استان تهران خبر می‌دهد. وی تصریح می‌کند:

«این در حالی است که از ابتدای سال آبی جاری تا ۱۴فروردین، ورودی سدهای تهران ۴۰۹ میلیون مترمکعب بوده که این رقم نشان‌دهنده کاهش ۳۰ درصدی ورودی‌های سدهای تهران نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.»

کاهش ذخیره مخازن سدهای تهران

حجم ذخیره در مخازن سدهای تهران در حال حاضر ۴۰۳ میلیون متر مکعب است. درحالی که همین میزان در سال قبل ۶۶۹ میلیون متر مکعب بوده است. به این ترتیب با کاهش ۲۶۶ میلیون متر مکعبی مواجه هستیم. به این ترتیب با کاهش ۳۰ درصدی میزان ذخیره آب در مخازن سدهای تهران مواجه خواهیم بود.

تهران پنج سد ذخیره آب دارد که عبارتند از: امیرکبیر(کرج)، لتیان، طالقان، ماملو و لار. تامین آب شرب تهران از دو سامانه انجام می‌شود. سامانه شرق، شامل سدهای لار، لتیان و ماملو می‌باشد و سامانه غرب که شامل سدهای امیرکبیر و طالقان است.

کارشناسان کاهش ذخیره سدهای تهران و سایر استان‌ها را ناشی از تغییر اقلیم می‌داند. آنها معتقدند، کشور درگیر یک وضعیت اقلیمی است که سال به سال هم بدتر می‌شود. کاهش میزان بارندگی، پروژه‌های غارتگرانه مافیای آب، قرار گرفتن ایران در ناحیه آب و هوایی خشک و افزایش روزافزون جمعیت تهران و سایر کلان شهرها وابستگی به آب را افزایش می‌دهد. کاهش ۳۰ درصدی ذخیره آب سدهای تهران می‌تواند یک اعلام خطر و هشدار برای سران حکومت باشد.

مافیای آب به سرکردگی سپاه پاسداران

اگرچه کارگزاران حکومتی سعی دارند همه اشکالات را به گردن طبیعت انداخته و از خشکسالی سخن می‌گویند. اما واقعیت این است، مافیای آب به سرکردگی سران سپاه پاسداران ، علت اصلی بحران آب در کشور است. آنها با چنبره زدن بر منابع آبی کشور علت اصلی بحران آب در کشور هستند.

بدون شک تا این دیکتاتوری بر سر کار است منابع آبی کشور در اختیار سپاه پاسداران خواهد بود. پس هیچگاه نبایستی انتظار حل شدن مشکل آب در ایران را داشته باشیم.