اعلام فروش کارخانه قند فسا برای پرداخت بدهی کارگران و کشاورزان؛ ولی به بهای بیکار شدن آنها

، قرار است کارخانه قند فسا که مدت‌هاست زیان دیده، تولید ندارد، ولی در عوض انبوه بدهی انباشته دارد، فروخته شود.

کارگران کارخانه قند فسا مدت‌هاست که در اعتراض به بلاتکلیفی و دستمزدهای پرداخت نشده، تجمع برگزار کرده‌اند و به مقامات و مسئولان مختلف مراجعه کرده‌اند؛ اما نتیجه‌ای نگرفته‌اند.

این کارخانه از کارخانه‌های قدیمی است که بعد از خصوصی‌سازی در نیمه دوم دهه ۸۰، سراشیب سقوط را با سرعت بسیار طی کرد.

این کارگران می‌گویند: «حالا کارخانه را برای فروش گذاشته‌اند و با ته‌مانده‌های کارخانه مثل ملاس و غیره، حقوق ماه شش را دادند؛ اما از برج شش تا الان حقوق نگرفته‌ایم.»

این کارگران با بیان اینکه کارخانه کاملاً تعطیل شده، ادامه دادند: «کارگران شرکتی که تعداد آنها ۹۰ نفر است، به بیمه بیکاری معرفی شدند. کارگران فصلی بلاتکلیف هستند و قرار است هفته آینده تکلیف آنها مشخص شود.»

این کارخانه در ماه‌های گذشته فقط هفت، هشت روز کار کرده و دوباره تعطیل شده است. از قرار معلوم، اکنون فقط کارگران رسمی که تعداد آنها ۳۰ نفر است، در نگهبانی حضور دارند.

کارگران می‌گویند: «در این مدت بارها اعتراض کردیم و قرار است هفته آینده این کارخانه تعیین تکلیف شود.»

کارگران قند فسا با تأکید بر اینکه این واحد تولیدی، تنها منبع درآمد خانوارهای کارگری فسا است، تعطیلی آن را ضربه بزرگی به معیشت مردم در این شهرستان کوچک استان فارس دانستند.

لازم به یاد‌آوری است که روز چهارشنبه ۴ دی ماه ۹۸، برای چندمین بار متوالی طی سال جاری، شاهد اعتراض‌های کارگران کارخانه قند فسا بودیم.

این کارخانه پس از چهارماه تعطیلی، اواخر آبان بود که با پیگیری‌های مستمر و اعتراضات کارگران، مجدداً فعالیت خود را شروع کرده بود؛ اما پس از گذشت چند روز، برای بار سوم کارخانه از رونق افتاد و باز بیکاری کارگران و ایستادن چرخ کارخانه قند فسا را به دنبال داشت.

از همان زمان کارگران کارخانه گفته بودند: «مالک کارخانه قند در زمستان و اوج فعالیت کارخانه قصد دارد این مجموعه را به فروش برساند. در حالیکه مسئولان و مدیران کارخانه می‌توانستند در ماه‌های تیر تا شهریور ماه که کارخانه رونقی نداشت، برای فروش کارخانه اقدام کنند.»

کارخانه قند فسا می‌تواند روزانه ۸۰۰ تن چغندر قند را استحصال و به شکر سفید تبدیل و سالانه حدود ۵۰ هزار تن شکر سفید نیز تولید کند؛ لذا در صورت حمایت و رفع مشکلات، این واحد تولیدی در قلب شهر فسا می‌تواند از بیکار شدن ۳۱۵ نفر جلوگیری کند. همچنین با تولید بیش از ۵۰ هزار تن شکر، علاوه بر تأمین نیاز استان فارس به دیگر استان‌های کشور نیز صادر ‌کند.

Share: